АХМ забрани увоз на свинско месо од Србија поради појава на африканска чума

АХМ забрани увоз на свинско месо од Србија поради појава на африканска чума

Забрана за увоз на свинско месо и преработки како и увоз и транзит на живи домашни и диви свињи од Србија во Македонија.. Агенцијата за храна и ветеринарство ја донела одлуката по информациите дека во соседната земја се појавила африканска чума. Од петокот во сила е Решението за задолжително лабораториско испитување на секоја увозна пратка свинско месо, производи и преработки. Пратките нема да се пуштаат во промет се додека не се добие наодот од лабораториското…

Повеќе...

Откриени заразни ларви кај свињите во Србија

Откриени заразни ларви кај свињите во Србија

Во подрачјето на Поморавскиот округ во Србија откриена е болеста трихинолоза во примероци месо од домашна свиња, јави Танјуг. Оваа година, ова е петти случај на трихинелоза кај домашни и диви свињи во регионот на Свилајнац. Претходно, исто така во овој дел од Србија, заклана е свиња заболена од трихинолоза, но била купена од подрачјето на Браничевскиот округ. Првиот случај на оваа тешко заболување во Поморавскиот регион е откриен на 19 октомври, соопштија од Специјалистичкиот…

Повеќе...

Косовските царини кон Србија можност за поголем извоз на македонските земјоделски производи

Косовските царини кон Србија можност за поголем извоз на македонските земјоделски производи

Косовското воведување царински давачки од 100 отсто кон Србија и БиХ не се очекува да предизвика позначајни негативни ефекти и нарушување на македонската економија. Дури, како што оценува Стопанската комора на Македонија, можно е нашите земјоделски производи кои веќе ги има на пазарот во Косово да бидат позастапени. Според Комората, македонското стопанство ќе биде погодено сако доколку стоката што била под влијание на донесената мерка се увезува во Македонија за репродуктивни потреби, како последица на што…

Повеќе...

Србија: Земјоделското производство во 2018 година 5,7 милијарди долари

Србија: Земјоделското производство во 2018 година 5,7 милијарди долари

Вкупната бруто вредност на земјоделското производство во Србија во 2018 година е проценето на 5,7 милијарди долари, што е за 21,9 отсто повеќе во однос на 2017 година, објави денеска земјоделски портал Агросмарт од Нови Сад. Нето остварената вредност на земјоделското производство оваа година изнесува 4,8 милијарди долари и е поголема за 16,4 отсто од минатата година. Вкупната вредност на оствареното растително производство оваа година изнесува 3,9 милијарди американски долари, што претставува раст од 35,5…

Повеќе...

Поради увоз на овошје од ЕУ и продавање во Русија под истрага 80 луѓе во Србија

Поради увоз на овошје од ЕУ и продавање во Русија под истрага 80 луѓе во Србија

Српската полиција уапси 36 луѓе од кои 12 остануваат во притвор заради соменвање дека учествувале во забранет реекспорт на земјоделски производи од Европската унија во Русија. Во соопштение на Обвинителството се нагласува дека за тој случај се поднесени 80 кривични пријави. „Поради тоа е покрената истрага против сите 80 луѓе осомничени за учествување во недозволен реекспорт на земјоделски производи како и за перење пари“. Од 36 уапсени по сослушување предложен е притвор за 12 луѓе…

Повеќе...

Што е договорено- како Македонија и Србија ќе ги решаваат трговските бариери

Што е договорено- како Македонија и Србија ќе ги решаваат трговските бариери

До 30 јуни се очекува да биде потпишан и ратификуван билатералниот договор за соработка во областа на безбедноста на храната и ветеринарството, како и договорот за фитосанитарна соработка со кој меѓусебно ќе се признае важењето на сертификатите меѓу Македонија и Србија. Со ова ќе почнат да се решаваат проблемите во трговојата кои што ги имаа двете земји, вели за Танјуг министерот за трговија на Србија, Расим Љајиќ. Тој како што пренесува Танјуг очекува за десетина…

Повеќе...

Се подобрува соработката помеѓу Македонија и Србија-побрз проток на пратките, пониски трошоци, поконкурентни домашни производи

Се подобрува соработката помеѓу Македонија и Србија-побрз проток на пратките, пониски трошоци, поконкурентни домашни производи

Побрз проток на пратките, пониски трошоци, поконкурентни домашни производи – ова се дел од придобивките кои што македонските извозници ќе ги имаат со потпишувањето на двата договори од областа на безбедност на храна и  фитосанитарната соработка, со Република Србија. Договорите се усогласуваат и до 30-ти јуни годинава треба двете држави да ги потпишат.   Потпишувањето на двата  договора всушност значи признавање на сертификатите на двете земји, односно ќе престане потребата за двојно земање на примероци…

Повеќе...

Фитосанитарната инспекција на Србија на преминот Прешево ќе работи и во недела

Фитосанитарната инспекција на Србија на преминот Прешево ќе работи и во недела

Граничната фитосанитарна инспекција на Србија на преминот Прешево од денеска ќе работат седум дена во неделата, наместо шест како досега. Оваа одлука на Србија произлезе од првиот одржан состанок на Мешовитиот комитет на Република Македонија и Република Србија. Македонското министерство за земјоделство соопшти дека на состанокот било договорено да се усогласи работното време на граничните фитосанитарни инспектори на Македонија и Србија на граничниот премин Прешево-Табановце. Согласно ова, отсега фитосанитарната инспекција на Србија на граничниот премин Прешево…

Повеќе...

Се реализираат заклучоците од Мешовитиот комитет на Република Македонија и Република Србија

Се реализираат заклучоците од Мешовитиот комитет на Република Македонија и Република Србија

Граничната фитосанитарна инспекција на Република Србија на преминот Прешево од утре (недела), ќе работи 7 дена во неделата, наместо 6 дена како досега. Оваа одлука на Србија, произлезе од првиот одржан состанок на Мешовитиот комитет на Република Македонија и Република Србија. Во согласност со седницата на заедничкиот Комитетет на надлежните институции на Република Македонија и Република Србија, а во насока на отстранување на сите бариери во меѓусебната трговија, надлежните институции од Република Србија го променија…

Повеќе...

Србија најавува контра мерки ако не се најде трајно решение за брашното

Србија најавува контра мерки ако не се најде трајно решение за брашното

Ако до 14 април не се најде трајно решение за извозот на брашното во Македонија, Србија ќе воведе контра мерки, соопшти денеска министерот за трговија, туризам и телекомуникации Расим Љајиќ. Гостувајќи во утринската програма на ТВ Н1, Љајиќ рече дека Србија ќе биде трпелива зашто трговската и царинската војна не се во интерес на двете земји. – До 14 април мораме да најдеме трајно решение за извозот на брашното во Македонија. Воведувањето контра мерки, за жал, се…

Повеќе...

Стопанските комори на Македонија и Србија го поддржуваат договорот за брашното

Стопанските комори на Македонија и Србија го поддржуваат договорот за брашното

Стопанските комори на Србија и Македонија го поддржуваат договорот постигнат во Скопје од страна на ресорните министри на двете земји, со цел изнаоѓање на трајно решение за проблемот на меѓусебна трговија со брашното. Како што е објавено на официјалната веб страница на Стопанската комора на Србија, и двете комори се залагаат сите отворени прашања да бидат решени преку дијалог и во интерес на деловните заедници на двете земји. – Го поздравуваме формирањето на заедничкиот Комитет…

Повеќе...

Стопанските комори на Македонија и Србија го поддржуваат договорот за брашното

Стопанските комори на Македонија и Србија го поддржуваат договорот за брашното

  Стопанските комори на Србија и Македонија го поддржуваат договорот постигнат во Скопје од страна на ресорните министри на двете земји, со цел изнаоѓање на трајно решение за проблемот на меѓусебна трговија со брашното. Како што е објавено на официјалната веб страница на Стопанската комора на Србија, и двете комори се залагаат сите отворени прашања да бидат решени преку дијалог и во интерес на деловните заедници на двете земји. – Го поздравуваме формирањето на заедничкиот…

Повеќе...

Проблемот со брашното надминат, најавена долгорочна соработка меѓу Србија и Македонија

Проблемот со брашното надминат, најавена долгорочна соработка меѓу Србија и Македонија

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска одржа работен состанок со министерот за трговија, туризам и телекомуникации на Република Србија, Расим Љајиќ.Тема на состанокот беа измените на македонскиот „Правилникот за изгледот, формата и содржината на барањето за издавање на контролни маркици за означување на брашно“, но и сите отворени прашања и недоразбирања во меѓусебната трговија помеѓу двете држави. Двајцата министри донесоа заедничко решение, во интерес на двете држави, односно дека за пакувањата на…

Повеќе...

Србија утре воведува контрамерки за увоз на македонски производи

Србија утре воведува контрамерки за увоз на македонски производи

Србија утре воведува контрамерки за увоз на македонски производи, како реципроцитет за мерките што Македонија ги воведе со новиот правилник за увоз на брашно, кои српските производители сметаат дека го отежнуваат извозот. -Не можеме веќе да чекаме. Освен купување на време, од нивна страна не видовме никаква подготвеност за решавање на проблемот, изјави српскиот министер за трговија Расим Љаиќ, за весникот Данас. Тој во изјавата потсетува дека бил подготвен во петокот на 2 март да…

Повеќе...

За проблемот со брашното ќе разговараат македонскиот и српскиот министер за земјоделство

За проблемот со брашното ќе разговараат македонскиот и српскиот министер за земјоделство

Во текот на денот се очекува македонскиот и српскиот министер за земјоделство да разговараат за проблемот со брашното откако Србија најави контрамерки по воведувањето на мерките од македонска страна за увозот на српско брашно. Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање. – Градиме пријателство и позитивен однос со сите соседи и верувам дека кога во минатото сме изнаоѓале решенија за многу потешки прашања, ќе најдеме решение и за ова прашање. Уште…

Повеќе...

Владата работи на решавање на проблемот со Србија со прехранбени артикли

Владата работи на решавање на проблемот со Србија со прехранбени артикли

  Владата работи на решавање на проблемот со Србија која најавува контрамерки за увоз на сите наши земјоделски и прехрамбени производи. Заканата произлезе откако македонската влада донесе нов правилник за влез на странско брашно во Македонија, кој како што велат српските мелничари извозот го прави речиси неисплатлив. Според премиерот Заев, за надминување на трговската војна уште денеска ќе се преговара на министерско ниво. „Верувам дека кога сме наоѓале во минатотот решение на многу потешки прашања,…

Повеќе...

Српските мелничари бараат контрамерки за Македонија, поради проблеми со извозот на брашно

Српските мелничари бараат контрамерки за Македонија, поради проблеми со извозот на брашно

Деловната асоцијација на индустриски мелници, пекари и производители на тестенини „Житоунија“ од Нови Сад ги обвини македонските власти дека со неодамна воведените мерки допринеле увозот на брашно од Србија да биде “речиси неисплатлив”, пишува денешна „Политика“. Тие бараат од Србија веднаш да воведе контрамерки за увоз на земјоделски производи од Македонија. Според новата постапка, брашното од Србија се извезува во Македонија без македонски марки. Потоа се складира таму и по фитосанитарниот преглед увозникот може да…

Повеќе...

Русија забрани увоз на круши од Србија

Русија забрани увоз на круши од Србија

Руската служба за фитосанитарен надзор „Росељхознадзор“ од денеска забрани увоз на српски круши. Забраната подразбира и увоз преку трети земји, се наведува на сајтот на „Росељхознадзор“. Службата тврди дека на српската Национална организација за карантин и заштита на растенија повеќе пати и било пријавувано дека има загриженост поради проблеми со квалитетот на ова овошје од Србија. Русија претходно имаше проблем и со јаболките од Србија. Во Орловската област во централна Русија, беа пронајдени 13 тони јаболка…

Повеќе...

МОЖЕТЕ ДА ЗАРАБОТИТЕ 50.000 ЕВРА ПО ХЕКТАР: Србите ова масовно го садат

МОЖЕТЕ ДА ЗАРАБОТИТЕ 50.000 ЕВРА ПО ХЕКТАР: Србите ова масовно го садат

Бум има во Србија во производството на боровница. Цената е стабилна и веќе две години изнесува 720 динари по килограм. Почетните вложувања не се мали и изнесуваат од 30.000 до 50.000 евра по хектар. На пазарот во светот боровница нема доволно, а побарувачката расте. Веќе следниот месец во Полска почнува производството, а со тоа цената ќе падне. Боровницата е чувствителна на квалитетот на водата и земјиштето. Еден  хектар во добра година може да роди од…

Повеќе...

Кои производи ќе бидат главни во регионот во текот на следните пет години?

Кои производи ќе бидат главни во регионот во текот на следните пет години?

Србија Fruitnet медиуми  со задоволство  го објавува лансирањето на настанот Fruitnet форум за Југоисточна Европа, прв во новата серија на настани за дискусија и да се воспостават деловни контакти наменети и за промовирање на интерес, инвестиции и иновации во нови и растечки области на бизнисот во областа на свежи производи. Fruitnet Форум за Југоисточна Европа, што се одржува во Белград,  ќе се фокусира на  силен потенцијал за развој и раст на индустријата на свежо овошје…

Повеќе...
1 2