fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Технолошко-индустриските зони: Ќе има 2.700 вработувања со просечна плата од 843 евра

Деспотовски рече дека е во тек и проект кој ќе поттикне привлекување на добро –платени работни места.

Согласно завршени договори за влез на нови компании во индустрсико-технолошките зони, како и согласно  преговори кои се во завршна фаза, во технолошко-индустриските развојни зони, годинава ќе има 2.700 нови вработувања, а нивната просечна плата ќе биде 843 евра, најави Јован Деспотовски, директор на Дирекција за технолошко-индустриски развојни зони.

– Сегашна просечна нето-плата во зоните е 480 евра. Новите вработувања ќе го зголемат просекот на платите во зоните – рече Деспотовски на прес конференцијата која е во тек.Деспотовски рече дека е во тек и проект кој ќе поттикне привлекување на добро –платени работни места.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close