fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Тутунски гигант треба да плати 635 милиони долари казна – Продавал цигари на Северна Кореја!

Тој е сопственик на големи брендови на цигари, вклучувајќи ги Lucky Strike, Dunhill и Pall Mall.

Бритиш Американ Тобако (БАТ) треба да плати 635 милиони долари плус камата на американските власти, откако подружницата призна дека продавала цигари на Северна Кореја со кршење на санкциите.

Американските власти соопштија дека спогодбата ги опфаќа активностите на БАТ во Северна Кореја за периодот 2007-2017 година. години.

Шефот на БАТ Џек Боулс рече „длабоко жалиме за недоличното однесување“.

САД воведоа строги санкции кон Северна Кореја поради нејзините нуклеарни и балистички активности.

Спогодбата во вторникот беше постигната помеѓу БАТ и американското Министерство за правда и Канцеларијата за контрола на странски средства на Министерството за финансии.

БАТ е една од најголемите светски мултинационални компании за тутун и една од десетте најголеми компании во Велика Британија.

Тој е сопственик на големи брендови на цигари, вклучувајќи ги Lucky Strike, Dunhill и Pall Mall.

БАТ во соопштението рече дека склучила „Договор за одложено гонење со Министерството за правда и договор за граѓанско порамнување со Канцеларијата за контрола на странски средства, а индиректната подружница на БАТ во Сингапур склучила договор за признавање вина со Министерството за правда“.

Одделот за правда истакна дека БАТ исто така заговарал да ги измами финансиските институции за да ги натера да ги обработуваат трансакциите во име на севернокорејските официјални лица.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун е познат по тоа што е тежок пушач.

Минатата година, САД се обидоа да го натераат Советот за безбедност на ОН да го забрани извозот на тутун во Северна Кореја, но Русија и Кина ставија вето.

Помошникот на јавниот обвинител на Министерството за правда, Метју Олсен, во вторникот изјави дека спогодбата е „кулминација на долгата истрага“.

Тој рече дека БАТ бил вклучен во „разработена шема за заобиколување на американските санкции и продажба на тутунски производи на Северна Кореја“ преку филијали.

Откриени се и кривични пријави против севернокорејскиот банкар Сим Хјон-Соп (39) и кинеските помошници Чин Гуоминг (60) и Хан Линлин (41) кои ја олесниле продажбата на тутун во Пјонгјанг.

Има награда од 5 милиони долари за секоја информација што ќе доведе до апсење на Сим, а награда од 500.000 долари за другите двајца осомничени, пренесува Фактор,мк.

Тие се обвинети за купување листови од тутун за националните производители на цигари во Северна Кореја и за фалсификување документи за да ги измамат американските банки кои обработиле трансакции во вредност од 74 милиони долари.

Севернокорејските производители, вклучително и оној во сопственост на војската, присвоиле околу 700 милиони долари.

Пјонгјанг со години се соочува со остри санкции поради лансирањето на балистички ракети и нуклеарните тестови.

Сепак, тоа не ја спречи Ким да продолжи да ја развива програмата за оружје на земјата.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close