fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Минимална плата од 18.000 денари со мартовската исплата, се бара усогласување на останатите плати

Премиерот најави покачување и на пензиите

Со вчерашното изгласување на измените на Законот за минимална плата станува реалност барањето на синдикатите за зголемување на минималната плата на 18.000 денари. Со тоа, околу 80.000 работници во земјава со мартовската исплата во април ќе земат повисока минимална плата за околу 2.800 денари.

Законските измени добија поддршка од сите пратеници, иако во текот на тридневната дебата можеа да се слушнат различни мислења од пратениците од партиите на власт и од опозиција. За првите, законското решение е добро бидејќи со него се подобрува животниот стандард на околу 80.000 работници кои земаат мининална плата, додека ставот на опозицијата е дека ќе дојде до урамниловка ако се зголеми само минималната, а не и останатите плати.

Изгласувањето на законското решение го поздрави премиерот Димитар Ковачевски, кој преку Фејсбук оцени дека зголемувањето на минималната плата ќе придонесе кон подобрување на животниот стандард на граѓаните.

– Минималната плата од 18.000 денари која ја ветивме, денес е реалност! За многу кратко време, од 4,25 минимални плати кои беа потребни во 2016 да се покрие потрошувачката кошничка, денес стигнавме до момент кога со 2 минимални плати се покрива целата потрошувачка кошничка. Нам како Влада ни е најважно сега, во услови на криза, секој денар од буџетот ефикасно да го користиме и да го пренасочиме кон граѓаните и стопанството, напиша Ковачевски, најавувајќи зголемување и на пензиите.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close