fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Викендов почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час напред, односно времето во 2 часот, ќе се смета како да е 3 часот.

Овој викенд, ноќта во 2 часот меѓу 26-ти и 27-ми март почнува летното сметање на времето.

Часовникот треба да се помести еден час напред. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час напред, односно времето во 2 часот, ќе се смета како да е 3 часот. До крајот на март денот ќе се зголеми и ќе се стемнува околу 18 часот, а со поместувањето на стрелкитe, ден ќе имаме се до 19 часот, а на почетокот на летото и до 20 часот.

Преминувањето на времето од зимско кон летно и обратно првпат почнало во 1916 та година во државите на северот во Европа, а денес е практика во 70 земји од Светот.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close