fbpx
Вести

Во земјата на сонцето третина ниви необработени

Честите постапки за поделба на наследството придонесоа дел од обработливите ниви да стане меѓи и пристапни патишта и да не се користи за производство на земјоделски култури. Третина од нивите во Македонија се необработени, а голем дел од парцелите е мал и расцепкан, што според земјоделците е главната причина што земјата не се обработува. Според Државниот завод за статистика во Македонија (ДЗС), вкупната земјоделска површина изнесува 1.264.408 хектари, од кои обработлива површина се 513.564 хектари, ораници и бавчи се 415.004 хектари, овоштарници 15.856 хектари, лозја23.240 хектари, ливади 59.464 хектари и половина од земјиштето се пасишта 750.359 хектари. Според статистичките податоците на ДЗС, растителното производство во периодот од 2005 до 2015 година се карактеризира со намалување на површините под жита и култури и домати, а бројот на родните стебла на јаболка бележи мал пораст.

 

Претседателот на здружението на земјоделци „Агрофаланга”, Љупче Станковски, вели дека според податоците што ги дава Државниот завод за статистика, голем дел од обработливото земјоделско земјиште, околу  40 отсто не се обработува.

– На прв поглед изгледа застрашувачки, бидејќи од тие површини само дел е со подобар квалитет, додека другите се ситни и расцепкани парцели со низок квалитет, расфрлани околу некогаш живите македонски села. Поради судски постапки, стечаи или процеси на денационализација, мал дел од поквалитетните површини се уште не е даден на оглас објаснува Станковски.

Како што вели тој, она што последно било понудено во велешкиот регион, парцели до три хектари со многу слаб квалитет на земјата, не разбудиле никаков интерес кај граѓаните.

Земјоделците изразуваа само незадоволство дека парцелите се без можност за наводнување, со исклучително слаби приноси по хектар. Мораме да споменеме дека без оглед на која површина ние одгледуваме некоја земјоделска култура, и колкави се приносите по хектар кај нас, ние мораме да конкурираме со најдобрите одгледувачи во регионот или за некои производи и во светот. Се плашам дека со глобализацијата, процентот на необработено земјоделско земјиште ќе биде и зголемен како последица на нерентабилноста на самото домашно производство истакна Станковски.

Тој додава дека за промена на состојбата, потребна е добро осмислена стратегија. Како што смета, во наши услови треба да бидат претпочитани производи и култури што бараат многубројна работна рака и за кои нема некој софистициран метод за собирање, како што е берењето цреши или јагоди.

Секаде каде што се работи на софистициран и поевтин начин, a со тоа и максимално се заменува скапата работна рака, ние сме неконкурентни. Ако продолжиме да произведуваме земјоделски производи за кои нашето земјиште и поднебје не одговара и нуди мали приноси, а принудени сме со потпишување на договорот со Светската трговска организација да дозволуваме увоз со исти царински давачки од држави со многу поразвиено и попрофитабилно земјоделство, тогаш порано или подоцна сме осудени на пропаст. И поради тоа нашето земјоделско земјиште и понатаму ќе биде необработено, со опасност тој процент да се зголеми појаснува Станковски.

Претседателот на „Агрофаланга” додава дека за вистински ефикасно решавање на проблемот, потребно е градење стратегија за која решенија ќе понудат и претставниците од власта, невладиниот сектор, земјоделците и високообразовните институции, во спротивно агонијата со намалено обработување на земјоделското земјиште ќе продолжи.

Како што истакна Огнен Оровчанец, претседателот на агробизнис-заедницата на Сојуз на стопански комори и сопственик на компанијата „ Агроунија”, тие доставиле предлог до Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за сите необработени земјоделски површини, кои се под судски спорови, под стечај, кои стојат како имотно нерасчистени предмети, да се дадат на користење на граѓаните од една или две години и да се обработува земјиштето.

He се раководевме од правниот аспект, туку сето ова го правиме за да добиеме повеќе плодни површини и да не стојат запуштени како досега, да имаме бенефиција од нив, така ќе се зголеми обемот на производство, и се надевам дека овој предлог ќе се усвои нагласува Оровчанец.

Тој нагласи дека ако се спроведе оваа мерка, наедно со тоа ќе се намали и увозот на одредени култури, како и намалување на административните пречки и поедноставување на процесите.

Земјоделците истакнуваат дека треба да се посвети внимание на групирањето на земјиштето, со што ќе има подобра искористеност на земјоделската механизација, како и намалување на трошоците на производство.

Тагови

Слични написи

6.209 Comments

 1. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with
  Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good results. If you know of
  any please share. Thanks! You can read similar blog here: Sklep online

 2. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to exchange methods with
  other folks, please shoot me an email if interested.

 3. Hi there! This post could not be written much better!
  Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I most certainly will send this post to
  him. Fairly certain he’s going to have a very
  good read. I appreciate you for sharing!

 4. Guide To Autowatch Ghost Installers Birmingham: The Intermediate Guide The Steps To Autowatch Ghost Installers Birmingham autowatch ghost installers birmingham (https://osclass-classifieds.a2hosted.com/For-sale/Art-collectibles/20-up-and-coming-autowatch-Ghost-installers-stars-to-watch-the-Autowatch-ghost-installers-industry_I341781)

 5. Nice post. I be taught one thing more challenging on totally different blogs everyday. It will all the time be stimulating to learn content from other writers and apply slightly one thing from their store. I’d desire to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink on your net blog. Thanks for sharing.

 6. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any techniques to help prevent content from being ripped off? I’d really appreciate it.

 7. How is it that just anybody can publish a blog and get as popular as this? Its not like youve said something extremely impressive more like youve painted a fairly picture above an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you really think that you can get away with adding some quite pictures and not actually say anything?

 8. Amazingly, your piece goes to the heart of the topic. Your clarity leaves me wanting to know more. Just so you know, i’ll immediately grab your feed to keep up currently with your online blog. Sounding Out thanks is merely my little way of claiming what a masterpiece for a fantastic resource. Take On my best wishes for your subsequent publish.

 9. I impressed, I must say. Actually hardly ever do I encounter a weblog that both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your thought is excellent; the issue is one thing that not enough people are speaking intelligently about. I’m very glad that I stumbled across this in my search for one thing relating to this.

 10. Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Cheers

 11. Nice post. I discover some thing much harder on different blogs everyday. Most commonly it is stimulating to learn content from other writers and use a little there. I’d choose to apply certain with the content on my own weblog regardless of whether you don’t mind. Natually I’ll provide link on the web weblog. Thanks for sharing.

 12. There may be jacksonville florida health insurance a means in making cash not having doing work yourself tired in addition to without having restricting your moment. You need to use the ability on the Online to earn more income and now have any time to truly enjoy it. No matter the way tiny you realize about the Net as well as how much internet business encounter you will have, you possibly can take advantage of the countless incredible opportunities to generate income right on your computer.

 13. A lot of thanks for all your hard work on this site. My niece really likes getting into investigation and it’s easy to understand why. My partner and i learn all regarding the compelling tactic you present invaluable things via the web site and therefore attract participation from others about this article so my simple princess is always starting to learn a great deal. Take advantage of the remaining portion of the new year. Your conducting a really good job.

 14. I’ve been surfing on-line more than three hours today, yet I never found any fascinating article like yours. It’s pretty value sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as you probably did, the net will be much more helpful than ever before!

 15. Comfortabl y, the post is really the freshest on that deserving topic. I harmonise with your conclusions and definitely will thirstily look forward to your next updates. Just saying thanks definitely will not simply just be acceptable, for the extraordinary clarity in your writing. I can directly grab your rss feed to stay informed of any kind of updates. Gratifying work and much success in your business dealings!