fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: Доаѓа циклон од Медитеранот

УХМР издаде предупредување

Денеска времето ќе биде променливо облачно, во југоисточните делови со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен, на места засилен југоисточен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта врнежите ќе се прошират насекаде и ќе бидат пообилни.

Максималните температури ќе се двужат од 8 дио 16 степени на југо од земјата.

УХМР издаде предупредување дека под влијание на циклонска активност во Медитеранот и влажна воздушна маса, во текот на ноќва и утре ќе има пообилни врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни (над 35 л/м2). Денеска ќе дува умерен, на места засилен ветер од југооисточен правец. На планините утре врнежите ќе бидат од снег.

Извор: https://faktor.mk/

 

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close