fbpx
Вести

Задругарството пат до поквалитетно производство и повисоки цени

zadrugarstvoto pat do pokvalitetno proizvodstvo i povisoki ceni

Експертите сметаат дека постојат раздвижувања во оваа област, бидејќи државата нуди многу поволности за окрупнување и создавање на земјоделски задруги, но, на тие стопанства треба да им се даде шанса да развиваат и друга економија, односно не само да создаваат приход од аграрот, туку и да развиваат туризам, да прават ракотворби …

Придобивките од заедничкото делување се поголемо и поквалитетно производство, постигнување повисока цена и набавка на поевтини репроматеријали и механизација. Експертите сметаат дека постојат раздвижувања во оваа област, бидејќи државата нуди многу поволности за окрупнување и создавање на земјоделски задруги

Во Македонија речиси 80 проценти од земјоделското земјиште е приватно, а малите и расцепкани парцели создаваат повисоки трошоци за земјоделците. Просечната големина на индивидуалните земјоделски стопанства изнесува 3,2 хектари, а поседот за интензивно земјоделско производство изнесува само 1,5 хектари. Со тоа овие стопанства не се рентабилни на пазарот. Затоа експертите сметаат дека земјоделскиот производител со производство од 15 до 20 тони не може сам да конкурира на пазарот, особено не на европскиот.

Придобивките од заедничкото дејствување се поголемо и поквалитетно производство, постигнување повисока цена и набавка на поевтини репроматеријали и механизација.

– Освен непрофитабилното здружување како што се здруженијата, како многу голема потреба се јавува и економското здружување на земјоделските стопанства кое овозможува подобрување на пазарната положба на земјоделските производители, како најсилен инструмент за воведување на заеднички активности за складирање и маркетинг, финализација и дистрибуција, воведување на стандарди, вели Никола Стаменов, претседател на Федерација на фармери на Македонија.

Експертите сметаат дека постојат раздвижувања во оваа област, бидејќи државата нуди многу поволности за окрупнување и создавање на земјоделски задруги. Но, на тие стопанства треба да им се даде шанса да развиваат и друга економија, значи, не само да создаваат приход од аграрот, туку и да развиваат туризам, да прават ракотворби … Во Европа фармерите до 15 отсто своите приходи ги реализираат од самата фарма, а преостанатите приходи од други дејности.

За ефикасно спроведување на окрупнувањето на земјоделството во 2013 година донесен е Законот за земјоделските задруги кој е позитивен чекор кон подобра структурна организација на земјоделското производство и подобрување на положбата на земјоделските работници.

Од аспект на формирањето, стекнувањето правен субјективитет и членството нема големи разлики помеѓу земјоделските задруги и останатите видови на задруги кои се формираат на доброволна основа поради остварување на економски, социјални и културни интереси при вршењето на земјоделската дејност. Сите членови на задругата слободно пристапуваат и се еднакви помеѓу себе по принципот еден член – еден глас, додека пак земјоделската задруга може да отпочне со работа штом биде запишана во Регистарот на други прави лица.

Земјоделска задруга може да формираат најмалку 10 земјоделски стопанства. Секое засебно земјоделско стопанство може да членува во повеќе земјоделски задруги. Важно за напомена е дека едно земјоделско стопанство не смее да поседува повеќе од 30 отсто од производствените капацитети на задругата. Во зависност од бројот на членовите и производните капацитети на земјоделската задруга тие може да бидат од мал и голем обем. Задругата со најмалку 10, а најмногу 19 членови е мала, додека пак онаа со 20 и повеќе членови се смета за земјоделска задруга од голем обем.

Земјоделските задруги при своето формирање имаат право на финансиска поддршка од страна на државата врз основа на овој и законот за земјоделство и рурален развој. Финансиската поддршка за основање на земјоделските задруги е наменета за покривање на дел од трошоците за основање на земјоделска задруга, воспоставување на административни и технички капацитети, помош за ангажирање на стручни лица, помош за организирање на информативни и промотивни активности и обуки на кадровскиот потенцијал и членовите на земјоделската задруга.

Финансиската поддршка може да се однесува и на исплата на плата за лице управител на земјоделска задруга. На земјоделските задруги од голем обем може да им се додели и за ангажирање на едно лице од областа на земјоделските науки и ветерината, согласно со видот на земјоделската задруга во висина не повеќе од просечната плата. Освен финансиска поддршка за основање, овој закон дозволува дополнителни финансиски средства и за покривање на дел од трошоците на земјоделската задруга за нејзиното функционирање.

Тагови

Слични написи

289 Comments

 1. Lorsque nous soupçonnons que notre femme ou notre mari a trahi le mariage, mais qu’il n’y a aucune preuve directe, ou que nous voulons nous inquiéter de la sécurité de nos enfants, surveiller leurs téléphones portables est également une bonne solution, vous permettant généralement d’obtenir des informations plus importantes..

 2. Fantastic blog you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of group where I can get advice from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks!

 3. Today, taking into consideration the fast life style that everyone is having, credit cards get this amazing demand throughout the economy. Persons coming from every area are using the credit card and people who are not using the credit card have made up their minds to apply for even one. Thanks for sharing your ideas on credit cards.

 4. The when I just read a weblog, I am hoping who’s doesnt disappoint me up to brussels. I am talking about, I know it was my substitute for read, but I just thought youd have some thing interesting to express. All I hear is really a handful of whining about something that you could fix when you werent too busy searching for attention.

 5. Very easily, the post is really the greatest on this precious topic. I harmonise with your conclusions and also definitely will thirstily look forward to your incoming updates. Simply just saying thanks can not simply just be enough, for the extraordinary lucidity in your writing. I definitely will quickly grab your rss feed to stay abreast of any kind of updates. Genuine work and much success in your business endeavors!

 6. I was just looking for this info for some time. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative web sites in top of the list. Generally the top websites are full of garbage.

 7. Can I say thats a relief to find a person that truly knows what theyre discussing online. You actually discover how to bring a challenge to light and make it important. The best way to ought to check this out and can see this side of your story. I cant believe youre no more well-known because you absolutely provide the gift.

 8. Thank you for all your labor on this blog. Betty takes pleasure in doing investigations and it’s simple to grasp why. Many of us notice all concerning the compelling tactic you create helpful guides by means of your web blog and in addition boost response from visitors on that idea then our simple princess is certainly discovering a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are always conducting a tremendous job.

 9. cheers for posting this post. I am definitely tired of struggling to find relevant and intelligent commentary on this subject. Everyone nowadays seem to go to extremes to either drive home their viewpoint or suggest that everybody else in the globe is wrong. cheers for your concise and relevant insight.

 10. I have realized that in unwanted cameras, extraordinary receptors help to focus automatically. The actual sensors associated with some surveillance cameras change in contrast, while others start using a beam associated with infra-red (IR) light, especially in low lighting. Higher specs cameras from time to time use a mix of both systems and may have Face Priority AF where the digital camera can ‘See’ any face while keeping your focus only in that. Thank you for sharing your thinking on this blog.

 11. hey there and thanks to your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues the usage of this website, as I skilled to reload the web site a lot of instances prior to I may get it to load correctly. I had been puzzling over if your hosting is OK? No longer that I’m complaining, however sluggish loading instances instances will often have an effect on your placement in google and could injury your high-quality rating if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I am including this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you replace this once more very soon..

 12. I really wanted to compose a simple note to appreciate you for all the marvelous tips and hints you are posting on this website. My prolonged internet investigation has at the end been honored with pleasant strategies to talk about with my classmates and friends. I ‘d assert that most of us visitors actually are quite blessed to dwell in a fine network with many special professionals with valuable suggestions. I feel really grateful to have used the website page and look forward to plenty of more fabulous minutes reading here. Thank you once again for everything.

 13. I am only writing to enable you to know very well what an excellent finding my own wife’s girl gained reading through your website. The lady mastered way too many pieces, such as how it’s like to have an amazing teaching mindset to have the rest with no difficulty fully understand a few complicated topics. You undoubtedly surpassed my own expectations. Thank you for exhibiting such good, trustworthy, exposing and as well as unique applying for grants the topic to Janet.

 14. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog is in the exact same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Regards!

 15. Wow! I’m genuinely enjoying this template-style for the website. It is very simple, yet effective. Very often it’s very difficult to obtain the ideal between superb usability as well as visual appeal. I actually may state that you’ve done a excellent job with this. Additionally, the website loads very quick personally upon Chrome. Outstanding Site…

 16. My wife and i got quite excited when Edward managed to deal with his investigations from the precious recommendations he had when using the web site. It is now and again perplexing to simply choose to be giving out secrets and techniques which usually most people have been making money from. And we realize we’ve got the website owner to appreciate for that. All of the explanations you made, the simple web site navigation, the friendships you can make it easier to instill – it’s got all awesome, and it’s leading our son in addition to the family know that the theme is satisfying, and that is exceedingly fundamental. Many thanks for all! visit my site here – alternative medicine institute

 17. I adore your blog site.. excellent colors & motif. Would you actually layout this excellent website on your own and also performed people rely on someone else to get it done for you? Plz react while I!|m planning to design and style my own blog site in addition to wish to find out where by you became this by. many thanks

 18. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an email.
  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it expand over
  time.

 19. After looking over a handful of the articles on your blog, I honestly appreciate your technique of writing a blog. I added it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site as well and let me know what you think.

 20. Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for
  some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Many thanks! You can read similar blog here

 21. Right here is the right website for everyone who wishes to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that’s been discussed for many years. Great stuff, just great.

 22. An impressive share, I just now given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And hubby actually bought me breakfast since I ran across it for him.. smile. So let me reword that: Thnx to the treat! But yeah Thnkx for spending enough time go over this, Personally i think strongly regarding this and love reading more on this topic. When possible, as you grow expertise, does one mind updating your site with an increase of details? It is extremely useful for me. Big thumb up with this short article!

 23. The when I just read a weblog, I really hope it doesnt disappoint me around this place. Come on, man, It was my replacement for read, but When i thought youd have something interesting to say. All I hear is often a bunch of whining about something that you could fix in case you werent too busy seeking attention.

 24. After looking at a handful of the blog posts on your website, I seriously appreciate your way of blogging. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and let me know what you think.

 25. I simply learned all about your internet site the other day and i also are already studying this frequently. You use a ton of practical information on the site and that i benefit from the particular style of the web page additionally. Keep up the good work!

 26. Вы можете изменить свою жизнь.
  ОПСУИМОЛОГ покажет вам, как это сделать.

  Опсуимолог усвоил все, чему учит, на собственном горьком опыте: сначала испортив собственную жизнь и по необходимости открыв инструменты и исследования, которые изменили жизнь и привели его туда, где он есть сегодня.

  Миссия Опсуимолога проста: поделиться проверенными инструментами, которые помогут вам создать лучшую жизнь. Загляните на сайт опсуимолога, и вы будете смеяться вместе, учиться и шаг за шагом создавать свою новую жизнь — свою лучшую жизнь.

  Простые советы опсуимолога, подкрепленные исследованиями, изменили жизни множества людей, и теперь он раскрывает вам все свои трудные секреты, веселые неудачи и интересные истории, чтобы вы могли изменить свою.

 27. Вы можете изменить свою жизнь.
  ОПСУИМОЛОГ покажет вам, как это сделать.

  Опсуимолог усвоил все, чему учит, на собственном горьком опыте: сначала испортив собственную жизнь и по необходимости открыв инструменты и исследования, которые изменили жизнь и привели его туда, где он есть сегодня.

  Миссия Опсуимолога проста: поделиться проверенными инструментами, которые помогут вам создать лучшую жизнь. Загляните на сайт опсуимолога, и вы будете смеяться вместе, учиться и шаг за шагом создавать свою новую жизнь — свою лучшую жизнь.

  Простые советы опсуимолога, подкрепленные исследованиями, изменили жизни множества людей, и теперь он раскрывает вам все свои трудные секреты, веселые неудачи и интересные истории, чтобы вы могли изменить свою.

 28. There are a handful of fascinating points with time in this post but I do not determine if them all center to heart. There’s some validity but I am going to take hold opinion until I check into it further. Very good article , thanks and now we want a lot more! Added onto FeedBurner also

 29. There are a few intriguing points over time in this post but I don’t determine if I see all of them center to heart. There is certainly some validity but I’m going to take hold opinion until I take a look at it further. Great post , thanks so we want far more! Added to FeedBurner in addition

 30. May I simply just say what a comfort to discover a person that genuinely knows what they are talking about on the web. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people ought to read this and understand this side of the story. I can’t believe you aren’t more popular since you certainly have the gift.

 31. Many thanks to you for sharing these kinds of wonderful content. In addition, the best travel plus medical insurance plan can often ease those considerations that come with visiting abroad. Your medical emergency can in the near future become too expensive and that’s likely to quickly slam a financial problem on the family finances. Setting up in place the best travel insurance package deal prior to setting off is well worth the time and effort. Thank you

 32. Right humans speeches must seat as well as memorialize around the groom and bride. Beginer sound system around rowdy locations should always not forget currently the glowing leadership of a speaking, which is one’s boat. best man speeches brother

 33. It was any enjoyment discovering your site the other day. We arrived the following these days searching new things. I was not necessarily frustrated. Your ideas following fresh methods about this point have been beneficial plus an outstanding assist with individually. We value You taking away time for you to write out these products and then for uncovering your ideas.

 34. Thanks for your submission. Another factor is that just being a photographer requires not only issues in capturing award-winning photographs but in addition hardships in getting the best photographic camera suited to your needs and most especially challenges in maintaining the standard of your camera. This is very correct and obvious for those photography lovers that are into capturing the particular nature’s eye-catching scenes : the mountains, the particular forests, the particular wild or maybe the seas. Going to these daring places undoubtedly requires a photographic camera that can surpass the wild’s nasty areas.

 35. The next time I read a blog, I hope that it won’t fail me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read, but I really thought you would have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you weren’t too busy looking for attention.

 36. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t understand why I am unable to subscribe to it. Is there anybody having identical RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close