fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиВиноМакедонијаТоп вести

Здружението „Напредни лозари“ не ги прифаќа предложените цени на „Тиквеш“

По информациите од ВВ „Тиквеш“ за предложените откупни цени на грозјето за ова реколта, Трајче Кулев, претседателот на здружението на лозарите од тиквешијата и пошироко „Напревни лозари“, изјави дека не ги прифаќа откупните цени на грозјетето - 16 денари за вранецот и 12 за смедеревката.

Кулев потсети дека лозарите се на работ на преживувањето и дека годинава лозарите мора да покажат дека се доволни силни за да се спротивстават на  манипулацијата на главните  одгледувачи на основната суровина за виното, грозјето и да се знае дека без грозје нема вински бизнис.

Слични написи

Back to top button
Close