fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Земјоделци со трактор го пробија полицискиот кордон пред домот на министер во Холандија

Земјоделците кои протестираа против предложените нови еколошки прописи во Холандија користеа трактор за да го пробијат полицискиот кордон пред домот на министерката за природа и намалување на азот, Кристијане ван дер Вал, јави ДПА.

Доцна вечерта во вторникот, земјоделците кои протестираа против предложените нови еколошки прописи во Холандија користеа трактор за да го пробијат полицискиот кордон пред домот на министерката за природа и намалување на азот, Кристијане ван дер Вал, јави ДПА.

Полициско возило е оштетено во инцидентот во градот Хирден, источно од Амстердам, објави полицијата на Твитер во средата вечерта.

Полицијата го опиша инцидентот како заканувачки и неприфатлив.

Набргу потоа, протестот бил задржан и министерот во тој момент не бил дома, јави агенцијата АНП, повикувајќи се на портпарол.

Претходно, фармерите се упатија кон зградата на холандскиот парламент во Хаг со десетици трактори и две крави во знак на протест против владините планови за намалување на емисиите. Како и во понеделникот, блокадите на патиштата повторно предизвикаа долгорочен метеж во некои делови од земјата.

Земјоделците запалија и големо количество сено покрај автопатиштата, создавајќи чад што им го отежнуваше видот на возачите.

Премиерот Марк Руте ги осуди постапките на демонстрантите. „Во оваа земја не е прифатливо да се создаваат опасни ситуации, да се блокираат патишта или да се закануваат политичари“, рече Руте во Хаг.

„Сето тоа оди предалеку“, рече тој.

Според новите предлози, емисиите на Холандија треба да се намалат за околу 70% во подрачјата кои уживаат статус на заштитени подрачја.

Сепак, холандската влада проценува дека ова може да доведе до затворање на околу 30% од сточарските фарми во земјата, со оглед на клучната улога на земјоделството во производството на азот.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close