Можности за кредитирање во земјоделството

Можности за кредитирање во земјоделството

Инвестициите во земјоделството директно зависат од кредитите, а банките се претпазливи и бараат сигурни гаранции за нивните пари. Поради специфичноста и големиот ризик во производство, финансиски слабо обезбедените земјоделци за да можат да се задолжат, според експертите, мора да бидат следени и со државни мерки… Кредитирањето во земјоделството не треба да ги надомести само ограничените финансиски можности на земјоделците. Според експертите, парите им се неопходни и поради специфичниот начин на производство, односно несигурноста колкав ќе…

Повеќе...

МЗШВ: Огласот за вработување е за сите етнички заедници

МЗШВ: Огласот за вработување е за сите етнички заедници

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска преку соопштение ги демантира наводите на БЕСА за дискриминација кон етничките малцинства во огласот за вработување што го објавила оваа институција. – Огласот за вработување бр.70/2018, кој МЗШВ го распиша на ден 11 јуни 2018, е изработен согласно позитивните законски одредби и годишниот план за вработувања за 2018 година. Тој целосно ја запазува можноста за аплицирање на сите етнички заедници. Имено, од вкупно 42 работни места предвидена е…

Повеќе...

Интервентна субвенција од 4 денари за предадени домати кај преработувачите

Интервентна субвенција од 4 денари за предадени домати кај преработувачите

Владата на РМ на следната седница, на предлог од Министерството за земјоделство ќе донесе одлука за интервентна субвенција од 4 денари за секој предаден килограм домати во  преработувачките капацитети во земјава. Мерката ќе важи за сите производители кои до 15 јули ќе го предадат своето производство во конзервните фабрики влезени во регистарот на домашни преработувачи. На тој начин производителите ќе добијат вкупно 7 денари давна подршка, имајки ги во предвид постоечките 3  денари кои се…

Повеќе...

МИНАТОГОДИШНИТЕ РОМАНСКИ СКЛАДИШТА ЈА НАМАЛУВААТ ЦЕНАТА НА МАСЛОДАЈНАТА РЕПКА

МИНАТОГОДИШНИТЕ РОМАНСКИ СКЛАДИШТА ЈА НАМАЛУВААТ ЦЕНАТА НА МАСЛОДАЈНАТА РЕПКА

  Во Србија жетвата на маслодајната репка е скоро на почеток. Извозната цена на зрното товарено на брод се движи околу 300 евра  за тон. Купувачите во Германија, моментално маслодајната репка ја плаќаат повеќе од 348 евра за тон. Романците не успеале да продадат повеќе од половина од минатогодишниот род на маслодајната репка, а на почетокот на новата жетва само 30 %. Ова значително влијае на цената во нашиот регион. Во Србија жетвата на ова…

Повеќе...

Време е за садење на доцната зелка

Време е за садење на доцната зелка

  Крајот на јуни и првата половина на јули е вистинско време за садење на доцна или дополнителна зелка. Оптимално време за садење е од 20 јуни до 20 јули. Доцната зелка, доаѓа на второ место во плодоредот и се сади на местото на културите кои го завршиле својот развоен циклус. Најдобри преткултури за доцната зелка се грашокот, кој ја збогатува земјата со азот и житариците. Одберете добри садници За садење изберете добро развиени садници….

Повеќе...

ЈАВЕН ПОВИК за продажба на земјоделско земјиште под оранжерии и помошни објекти

ЈАВЕН ПОВИК за продажба на земјоделско земјиште под оранжерии и помошни објекти

Врз основа на член 22-б став (1) од Законот за продажба на земјоделското земјиште во државна сопственост („Службен весник на Република Македонија“ бр.87/13, 106/13, 37/13, 61/15, 97/15, 215/15 и 51/18), Mинистерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, распишува ЈАВЕН ПОВИК за доставување на понуди за интерес за купување на земјоделско земјиште во државна сопственост под оранжерија и помошни објекти во функција на оранжеријата, односно на стопанскиот двор во функција на оранжеријата I.ПРЕДМЕТ НА ЈАВНИОТ ПОВИК Предмет…

Повеќе...

Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори десеттата по ред ,„ЛЕНДНЕТ“ интернационална работилница, која оваа година се фокусира на најдобрите легислативни практики за консолидацијата на земјоделското земјиште. „Со експертиза на ФАО, Министерството во континуитет ја подобрува законската рамка за консолидација на земјиште во Македонија. Измените на Законот за консолидација на земјоделско земјиште, кои се усвоија од страна на Собранието минатиот месец, се важен чекор кон ефикасно и транспарентно спроведување на активностите….

Повеќе...

СО ПРИРОДНИ СРЕДСТВА ОСЛОБОДЕТЕ СЕ ОД МУВИТЕ ВО ДОМОВИТЕ И ШТАЛИТЕ

СО ПРИРОДНИ СРЕДСТВА ОСЛОБОДЕТЕ СЕ ОД МУВИТЕ ВО ДОМОВИТЕ И ШТАЛИТЕ

Мувите се досадни, но пренесуваат и причинители на многу болести. За да се ослободиме од нив, можеме да користиме и природни средства. Летото е сезона кога мувите најмногу ни досадуваат. Освен тоа што се здодевни, тие пренесуваат и многу заразни болести, посетуваат депонии, отпадна храна и многу лесно можат нашата храна да ја контаминираат со предизвикувачи на заразни болести. Во борбата против мувите можат да ни помогнат многу природни средства. Женките полагаат до 2000 јајца…

Повеќе...

НА ТРАКТОР ОД ГЕРМАНИЈА ДО МОСКВА НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ФУДБАЛ

НА ТРАКТОР ОД ГЕРМАНИЈА ДО МОСКВА НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ФУДБАЛ

    Фудбалскиот обожавател Хуберт Вирт, од родниот Форцхаим (Баварија) во Германија, на Светското првенство во фудбал во Русија, тргнал со трактор! Тој веќе си обезбеди посебно место на купот. Овој 70 годишник, до Москва поминал 2500 километри на машината Lanz Bulldog, модел од 1936 година. Како додаток, тука е и приколката во облик на лименка од пиво. Низ Полска и Белорусија, поминувал околу 100 километри дневно, возејќи со максимална брзина од 30 километри на…

Повеќе...

Николовски: Поттикнуваме поголема искористеност на финансиските средства од ИПАРД фондовите

Николовски: Поттикнуваме поголема искористеност на финансиските средства од ИПАРД фондовите

  Министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска присуствуваше на отворањето на новата производствена линија за мрзнење на овошје и зеленчук на фабриката за преработка на овошје и зеленчук „Ксенос“, во Демир Хисар. Новата производствена линија на оваа компанија е изградена со кофинансирање од ИПАРД 2 Програмата, односно вкупната инвестиција е над 900.000 евра , од кои 470.000 евра се сопствена инвестиција, а 430.000 евра се обезбедени од ИПАРД II програмата, преку мерката…

Повеќе...

Проценката на штетите во овчеполско ќе почне во понеделник

Проценката на штетите во овчеполско ќе почне во понеделник

Комисија за проценки на штетите од невремето што завчера го погоди овчеполскиот регион од понеделник ќе излезе на терен и ќе врши проценки. Градоначалникот на општина Свети Николе, Сашо Велковски за МИА вели дека комисијата има три тима, кои треба да ги посетат атарите на селата Црнилиште, Пеширово, Амзабегово, Кнежје, Гурубинци и Ерџелија и околу градот Свети Николе. Земјоделците пријавиле штети на житните култури, лозовите насади, бостан, тутун и на другите земјоделски култури. – Комисијата на…

Повеќе...

Бројот на говеда се зголемува, но не и бројот на овци

Бројот на говеда се зголемува, но не и бројот на овци

  Според Државниот завод за статистика , бројот на говеда се зголемил во 2017 и тој изнесува 255.000 грла. Во 2012 година овој број бил 251.000 грла. Бројот на овци од 732.000 грла во 2012 се намалил на 725.000 во 2017. Кај свињите пак заележано е варирање на бројот на грла низ годините. Живината исто така го зголемила свото број и тоа од 1.776.000 во 2012 на 1.840.000 во 2017 годин.

Повеќе...

До понеделник времето ќе биде променливо облачно и нестабилно

До понеделник времето ќе биде променливо облачно и нестабилно

    Времето утре претпладне ќе биде променливо облачно со повеќе сончеви периоди. Попладне ќе биде нестабилно, со локален дожд и грмежи и со услови за локална поја на град. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 7. Дневната температура ќе се движи од 20 до 31 степен. До понеделник времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд, проследени со грмежи. Врнежите локално ќе бидат поројни и понекаде се очекува да наврне…

Повеќе...

Првиот број на ” Зелена берза ” Ве очекува !

Првиот број на ” Зелена берза ” Ве очекува !

Драги наши фанови! Со задоволство Ви го најавуваме првиот број на печатеното издание на Зелена Берза! Истото, нашите членови ќе го добиваат на домашна адреса. Сите други ќе го најдете во најблиската земјоделска аптека, во продавницата во вашето село или во продавниците на нашите партнери и соработници. Списанието е бесплатно! Поделено е во неколку секции, според земјоделските гранки. Единствена цел на оваа едиција, е до вас да ги доближи вестите од нашата земја и од…

Повеќе...

Цената на нафтата ја засолуваат геополитичките случувања

Цената на нафтата ја засолуваат геополитичките случувања

Нема држава што успеала да се спаси од зголемувањето на цените на нафтените деривати, како последица на растот на цените на суровата нафта на светскиот пазар. Посебен проблем со државите во регионот е тоа што имаат скоро изедначени цени со развиените држави во Европа, во кои граѓаните имаат многу поголеми плати. Цените на нафтата на светските берзи достигнаа највисоко ниво во последните три години како резултат на зголемената нерамнотежата меѓу понудата и побарувачката. Според аналитичарите…

Повеќе...

Препораки и мерки за заштита на лозјето

Препораки и мерки за заштита на лозјето

Температурните промени, проследени со невообичаено високи температури и ненадејни силни дождови, доведоа до промени и кај растенијата, што значително забележливо е кај виновата лоза. Од друга страна пак, ваквите временски услови им одат во прилог на штетниците кои ја напаѓаат виновата лоза, го намалуваат или целосно го уништуваат родот.   Цветањето на лозјето оваа сезона започна необично рано: 11 – 14 дена порано во однос на просекот за сезоната. Некои вински сорти уште на крајот…

Повеќе...

Кој сака да го купи „Гоце Делчев“?

Кој сака да го купи „Гоце Делчев“?

Најголемиот акционер и претседател на УО во земјоделски комбинат „ГД (Гоце Делчев) Тиквеш од Кавадарци сака да даде јавна понуда во која ќе ги купи сите слободни акции во таа компанија. Намерата за преземање е објавена на Македонската берза а понудата која ја дава Милев е 157 денари за акција . Станува збор за Ристо Милев, најголем акционер и претседател на Управен одбор во земјоделски комбинат „ГД (Гоце Делчев) Тиквеш од Кавадарци.     фактор

Повеќе...

Комитетот за земјоделство и безбедност на храна: Од оваа година повисоки субвенции за предадено овошје во преработувачки капацитети, Агенцијата за стокови резерви ќе откупи 12.000 тони домашна пченица

Комитетот за земјоделство и безбедност на храна: Од оваа година повисоки субвенции за предадено овошје во преработувачки капацитети, Агенцијата за стокови резерви ќе откупи 12.000 тони домашна пченица

Денеска во Владата на на Република на Македонија се одржа втората седница на Комитетот за земјоделство и безбедност на храна, со кој што претседаваше заменик претседателот на Комитетот, односно министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. На седницата присуствуваа советничката за земјоделство на ПВРМ, Ленче Николовска, директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов, директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој Николче Бабовски, како и останатите директори на институциите…

Повеќе...

Земјоделците предлагаат решенија за проблемите со пласманот и штетите од климатските промени

Земјоделците предлагаат решенија за проблемите со пласманот и штетите од климатските промени

Националната федерација на фармери денеска предложи мерки за надминување на проблемите со пласманот на производите и штетите од климатските промени. Бара почитување на законските одреди за договорното производство и почести инспекции, како и поддршка со мерки за заштита од климатските промени преку Националната програма за рурален развој, како и помош за технологии за постбербени активности, едуцирање на фармерите и нивно огранизирање во задруги. Според Васка Мојсовска, претседател на Националната федерација на фармери, повисоките проиозводни цени…

Повеќе...

Климатските промени ги зголемија трошоците за производтсво

Климатските промени ги зголемија трошоците за производтсво

Градот минатата недела уништи 70% од лозовите насади во неготинскиот регион. Да имаа земјоделците заштитни мрежи, штетите немаше да бидат толкави. Ваква мрежа за еден хектар лозов насад чини 12.000 евра. Овие пари лозарите ги немаат, затоа бараат Владата да даде посилна поддршка на земјоделците да се заштитат од климатските промени кои го поскапуваат производството. Засега за ваква заштита има само европски пари кои се потешко достапни. Откупните цени се се пониски, ако државата не…

Повеќе...

Вчерашното невреме ги уништи се земјоделски посеви во Овчеполскиот регион

Вчерашното невреме ги уништи се земјоделски посеви во Овчеполскиот регион

Градот и силното невреме кое се случи вчера во попладневните часови им го однесе родот на земјоделците од Овчеполието. Според првичните оценки на земјоделците од овчеполскиот регион, уништени се земјоделски посеви на површина од околу 5.000 хектари. Страда 95 % од житните култури, 90 посто од лозовите насади, тутунот и бостанот се исто така уништени. Земјоделците велат дека годинава род нема да соберат и нема од што да егзистираат. Итно бараат помош од Министерството за…

Повеќе...
1 2 3 149