fbpx
Вести

Производството во месната индустрија се зголемил за 30, а извозот за 60%

Производството во месната индустрија се зголемил за 30, а извозот за 60%, ова се ефектите од владината мерка за ослободување на царина на дел од суровината, која македонската индустрија ја користи. Групацијата на месната индустрија во земјава денеска при посетата на вицепремиерот Кочо Анѓушев во Свети Николе лично му го предадоа барањето за мерката да трае уште шест месеци.

Вицепремиерот Анѓушев денеска ја посети и фабрика БИМ, која е извозно ориентирана, а како што вели раководството на оваа фирма и паменто ги искористиле средствата од Фондот за иновации.

Вицепремиерот Анѓушев и министерката за странски инвестиции, Зорица Апостолска денеска ги слушнаа и барањата и потребите на бизнис секторот од Свети Николе.

 


 

telma

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close