fbpx
ВестиВкусот на традицијата

3 Необични, вкусни и лесни рецепти идеални за „есенски“ ручек со семејството

Сите сакаме да приготвиме нешто вкусно со производи кои ни се достапни и рецепти кои се лесни за приготвување. Овие три рецепти се одлични за есенските денови и ќе сакате да го изненадите семејството со нив.

Пилешко, модар патлиџан и сирење

 • 4 парчиња пилешко филе
 • 2-3 модри патлиџани
 •  3-4 домати
 • 150 гр рендано сирење
 • 1 лук
 • магдонос за вкус
 •  Масло
 • Мешавина од зачини за скара

Измијте ги модрите патлиџани и исечете ги по должина на тенки парчиња. Измијте ги и исушите пилешките гради. Исечете го секое парче месо на четири, ставете ги парчиња во пластична кеса. Потоа посипете ги со сол и црн пипер. Измијте ги доматите и исечете ги на парчиња заедно со лукот. Ставете малку сирење. ставете го модриот патлиџан во тава и запечете го од двете страни 2-3 минути. Печете ги патлиџаните и месото едни до други. Потоа наредете ги едни врз други модрите патлиџани и месото, на врвот додадете домати. Посипете со сол, бибер и зачини. Одозгора посипете со рендано сирење. Ставете во загреана рерна на 180 ° C и печете 20-25 мин. Остави го да се олади 10 минути и принесете!

 

Егзотичен пудинг од компир

 • 2 кг. слатки компири
 • 3 чаши кафеав шеќер и 1 чаша брашно
 • 1 грст суво грозје и рендан морско оревче
 •  1 лажичка цимет во прав
 •  1 чаша кокосово млеко и 1/4 чаша топен путер
 •  лажичка сол и ванила
 •  1 лажица бел рум и сок од лимон

Илупете ги и исецкајте компирите а потоа ставете ги во голема чинија. Додајте кафеав шеќер, брашно и суво грозје. Додајте кокосово млеко во мешавината на компирот. Додајте стопен путер, морско оревче, сол, цимет, ванила, рум, сок од лимон и добро мешајте. Ставете ја смесата во тавата за печење. Гответе во загреана рерна на 180 ° C од 60 до 90 минути.

 

Ролни од лиснато тесто со спанаќ

Ако спанаќот е замрзнат оставете го да се растопи. Ако е свеж, потопете го во зовриена вода 2 минути, а потоа исцедете и оставете го настрана. Доколку листовите се премногу големи исечете ги на парчиња. Ставете спанаќ на секое парче тесто (кора). Додадете малку сол, ѓумбир и рендано морско оревче. Истурете слатка павлака и посипете со ореви. Направете ролни со секое парче кора. Намачкајте ја секоја ролна со жолчка и ставете во тава за печење. Печете на 180-200 Околу 40 минути. Исечете ги ролните пред да служите.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close