fbpx
ВестиТоп вести

400 земјоделци ќе исполнат услов за пензија

Од почетокот на годинава почнуваат да важат законските решенија кои околу 400 земјоделци кои имале проблем со недостаток на стаж ќе се стекнат со старосна пензија. Ќе им се смета и времето поминато во осигурување.

 

400 zemjodelci kje ispolnat uslov za penzija

Законот предвидува доколку осигуреникот нема целосно утврден стаж на осигурување по 1 јануари 1989 година да се смета и времето поминато во осигурување.

Законското решение беше предложено од Владата во август минатата година, по што влезе во собраниска процедура, и беше поддржано од пратениците.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close