fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Житото поскапува на светските берзи

Реално понудата не може да ја задоволи побарувачката.

Понудата на житни култури се уште не може да ја задоволи побарувачката. Иако состојбата на пазарот се уште е неизвесна, аналитичарите очекуваат дека ќе бидат платени „како никогаш досега“.

Цените на житарките на светскиот пазар се уште се високи, бидејќи понудата не може да ја задоволи побарувачката. Оваа недела цената на пченицата на берзата во Чикаго CME порасна на дури 268,67 евра за тон, наспроти 249,66 минатата недела. Еден тон на парискиот EuroNext чини 283,25 евра, а на францускиот ФОБ е високи 283 евра, додека на рускиот ФОБ 269,63 евра.

Сојата во CME чини 416,79 евра по тон, а пченката 195,12 евра / т. Додека на EuroNext се тргува по 239,50 EUR/t. Но, високите цени на суровините им создаваат проблеми на европските земјоделци. „Ќе можеме да произведуваме само ако цените се прилагодат на кризата“, предупреди Михаел Гутин, член на управниот одбор на Германското здружение за производство на житарки (ВГМС).

Сè уште не се знае како ќе се развива пазарот, а аналитичарите очекуваат дека житарките ќе бидат платени „како никогаш досега“. На големото и извозното пристаниште Хамбург, пченицата за производство на леб во петокот се тргуваше по цена од дури 283 евра/т, што е за пет евра повеќе од една недела порано и дури 10 евра од пред две недели.

https://www.agroklub.rs/ratarstvo/poskupljenje-zitarica-na-svetskom-trzistu-kostace-kao-nikad-do-sad/72098/

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close