fbpx
ВестиСоветиТоп вести

7 неверојатни придобивки од куркума!

 

Коренот од куркума е неизбежен ден во јужноазискиот и индискиот кулинарен свет, со својата живописна златна боја и богат вкус како клучна компонента во многу јадења. Но, тоа е повеќе од само интересен и силен вкус. Турмерик, или куркумин исто така, се користи за медицински цели во Индија од околу 500 п.н.е. Интегрално за ајурведската медицина, се сметало дека куркумата има природни лековити својства. Векови подоцна и остатокот од светот конечно ги исдкористува придобивките од овој моќен корен. Во продолжение ќе ви претставиме
7 неверојатни здравствени придобивки од турмерикот:

Против воспаленија
 Хроничното воспаление е главен фактор во основните болести како што се дијабетес, рак, кардиоваскуларни болести и Алцхајмерова болест. Истражувањата покажаа дека куркумин, хемикалија која се наоѓа во куркума, покажува антиинфламаторна активност и може да помогне да се намали отокот и воспалението.

Куркумата содржи моќни антиоксиданти кои помагаат да се спречи рак
Антиоксидансите се важни затоа што се борат против слободните радикали во нашите тела и го спречуваат оштетувањето на клетките. Куркуминот во куркумата содржи силни антиоксидантни својства, со што коренот е корисен во спречувањето и лекувањето на одредени видови на рак.

Го олеснува варењето на храната
Куркумин може да ги ублажи дигестивните проблеми и да ја намали надуеноста и гасот. Тоа е исто толку ефикасно како вежба за намалување на ризикот од срцеви заболувања. Срцевата болест е наш најголем убиец, предизвикувајќи една на секои четири смртни случаи. Куркумата ја зголемува нашата васкуларна ендотелна функција, која е поставата на нашите крвни садови. Една студија покажа дека додавањето куркума во вашата исхрана е исто толку ефикасно како вежбање кога станува збор за подобрување на ендотелната функција.

Помага при депресивни чувства
Постојат докази кои укажуваат на тоа дека соединението на куркумин во куркума може да помогне да се олесни депресијата. Иако експлицитно не е третман за депресија, куркуминот поседува антидепресивни својства што може да го поврати напредокот на големите депресивни нарушувања и да ги зајакнат другите антидепресивни третман.

Против настинки и вируси
Куркуминот  може да се пофали со импресивни антивирусни својства кои можат да се борат против низа болести од досадни ладни симптоми до посериозни инфекции со инфлуенца. Куркуминот ја намалува вирусната репликација на инфицираните клетки во една студија, истовремено заштитувајќи ги другите, незаразени клетки од инфекција. Значи додавање куркума на вашата исхрана може да помогне да се спречат вирусни инфекции на природен начин.

 Убав тен на кожата
Куркумата  е најдобриот пријател на вашата кожа. Поради своите антиоксидантни и антиинфламаторни својства, овој зачин може да се бори од темни дамки, брчки и стареење на кожата предизвикана од оштетување од сонце. исто така, може да се користи за лекување на нарушувања поврзани со кожата, како што е егзема и псоријаза, заздравување лузни и мрсна кожа.


 

zdravjeizivot.mk

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close