fbpx
ВестиВиноВкусот на традицијатаРурална ЖенаТоп вести

Фотографија на денот: Бадникова трпеза

На Бадник, ден пред големиот празник Божик, според традицијата семејството се собира на заедничка вечера

Православните христијани утре го празнуваат Божик, а денот пред него, Бадник, се одбележува според традицијата со семејна вечера – богата но посна трпеза.

Обичаите во различни региони варираат, а оваа година најголем дел од традиционалните бадникови процесии и коледарски огнови и собири отпаѓаат поради пандемијата на коронавирус.

https://www.dw.com/mk/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%B1%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%BF%D0%B5%D0%B7%D0%B0/a-56140023?maca=maz-rss-maz-cul_timemk-4721-xml-mrss

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close