вести

Баер го купи Монсанто за 66 милијарди долари

Германската фармацевстка компанија „Баер“ го купи американскиот производител за генетски модифицирано семе „Монсанто“ за 66 милијарди долари.

baer go kupi monsanto za 66 milijardi dolari

 

Купопродажниот договор е потпишан вчера според кој „Баер“ треба да плати 128 долари по акција.

Тоа е најголем договор за преземање оваа година.

Договорот предвидува формирање на компанија која би контролирала повеќе од 25 проценти од светскиот пазар за семиња и пестициди во оваа брзорастечка индустрија.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close