fbpx
ВестиМакедонија

Битиќи: Историски момент, направивме зголемување на минималната плата за 1,7% (240 денари)

ВИДЕО-Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи  потенцираше дека во Македонија има историски момент каде во период на криза е направен исчекор и минималната плата е зголемена за 1,7 отсто (240 денари).

„Ние во период на криза, а сметам дека тоа сите го признаваме, направивме исчекор, а тоа е зголемување на минималната плата од 1,7% и тоа е за поздравување, затоа што податоците укажуваат дека треба да се усогласи и минималната плата со критериумите, но искрено мораме еднаш засекогаш да сфатиме во нашата држава дека владеењето на правото почнува од нас самите“, посочи Битиќи.https://mk.tv21.tv/bitiki-istoriski-moment-napravivme-zgolemuvane-na-minimalnata-plata-za-1-7-240-denari/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close