вестиДвор и градинаСовети

БРЕЗА- лековита и грациозна шумска дама

(Oвој напис е објавен на: октомври 10, 2018)

breza

Бела или обична бреза (Betula pendula) во нашата земја е честа појава во шумите каде што расте заедно со другите цвеќиња, и понекаде прави помали шуми. Нејзиното витко дрво е само 15-20 метри високо и доживува старост околу сто години. Во народната медицина денес постои цела линија на дендролошка терапија, за лечење со дрвја или со користење дрвја. Сепак, на некои луѓе брези во пролетта му е кошмар бидејќи е алергено силна со поленот. Се проценува дека во централна и северна Европа од 10-20% од луѓето се алергични на полен од бреза.

КОРА НА БРЕЗАТА

Кората на младите дрвца е покриена со бела мазна кора која се лупи надвор во ленти, а подоцна во долниот дел кората на стеблото станува црна и грубо испукана. Од најраните денови на  човечката писменост светлата и тенка  кора на бреза се користи како основа за пишување. Бидејќи биле изградени бродови, автомобили, тркала, санки, лулки, кошеви, чевли и мантили. Се користи за покриви или изолација на подот, но исто така и како лек. За лековити сврхи се бери на почетокот на пролетта или крајот на есента. Содржи танини, горчливи материи, смоли, бетулин, бетулинска киселина и салицилати. Сувата кора, грубо мелено, се користи како чај од кој се подготвуваат бањи за кожни болести и нечистотии. Со чај се отстрануваат и брадавици, така што тоа се натопуваат неколку пати на ден или парче од кората натопено се поставува директно на брадавицата. Со сува дестилација на кората на брезата катран се добива, темно кафеава течност која содржи голема количина на фенолни соединенија (гваиакол, крезол) и има анти-воспалително и антисептично дејство. Производи од кората на брезата се користат за лекување на кожни болести, но може да бидат иритирачки за кожата.

На брезите во северна и источна Европа, Русија и Кореја често расти обична, паразитска габа сибирски чага (Inonotus obliquus) коај наликува на истрошена, груба кора. Исклучителна популарност се стекна во книгата “Одделот за рак,” од споменатиот нобеловец Александар Солженицин. Тој пишува за своето закрепнување од ракот по неуспешен третман во клиниките, со користење на чај од чага. Како што истакна писателот, габата е борец против сите видови на тумори благодарение на бетулинската киселина, и други важни материи се полисахариди, феноли и фитостероли. На пазарот може да се купи чага мелена во прав која најчесто се користи како чај или тинктура. Најзастапена е во традиционалната руска и источна европска медицина. Се смета дека заштитува од стрес и придонесува за долговечноста. Често се смета како најмоќниот антиоксидант и се користи како додаток на конвенционалните хемотерапевтски агенси. Во Русија, масти за зглобовите и вени врз база на чага и се користат во лекување на псоријаза и артритис.

СОК

Брезов сок се собира во рана пролет, кон крајот на февруари и почетокот на март, кога почнуваат да циркулираат сокови. Сокот се собира од дрвја кои имаат дијаметар од најмалку 20 см, висина од околу 0,5 до 1 метар над земјата. Кората се танчи, и се дупчат 1 см и длабочина од 2-3 см (дебела кора).Честото дупчење на истото дрво не се препорачува бидејќи ја намалува отпорноста кон болести. Сокот се користи во свежа, ферментирана и преработена состојба. Свежиот сок има освежувачки, малку сладок вкус, со мала доза на вкус на дрво. Таа содржи до 2% шеќер, многу калиум, калциум и железо. Свежиот сок се дава во количина од 3-5 супени лажици дневно, разреден со вода. Се препорачува за освежување, обновување и прочистување на телото, и црниот дроб, жолчката, бубрезите, мочниот меур, болки во грлото, осип на кожата, и така натаму. Однадвор помага во заздравувањето на раните, отстранување на гнојни воспаленија на усната шуплина и отстранување на дамки на кожата. Се користи во скалпот за разни болести на скалпот, губење на косата и отстранување на првут. Тоа се користи во козметичката индустрија за производство на шампони, и се додава во креми и лосиони за нега на кожата со сонцето дамки. Од сокот се произведува шеќер, сируп и вино. Свежиот сок на топло место брзо ферментира. Во фрижидерот може да се чува до 7 дена и може да се замрзне. За стабилизација на сокот често се додава лажичка цимет или каранфилче 6-8. Со медот може да се варат во сируп или да се меша со ракија. Со ферментација на сокот, се добива медицинско пенливо вино. Производството на вино е особено популарно во скандинавските земји, Германија и Јапонија, и е се почесто во нашата земја.

 

 

Валентина Соколовска

за Зелена берза

 

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close