fbpx
Вести

“ТАФЕ” го купи “ИМТ” и се очекува производство на 5000 трактори во првите 5 години

tafe

Еден од симболите на поранешна Југославија, ИМТ, беше продаден по цена од 66,8 милиони динари за индискиот производител на трактори “Тафе”. Првиот трактор може да се произведува за една година под името ИМТ. “Тафе” ги стекна правата на интелектуална сопственост на IMT, кој вклучува бренд, дизајн планови и авторски права, како и недвижен имот во Jarkovac во близина на Secanj. Како што е најавено, договорот за продажба ќе биде потпишан во рок од три дена.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close