вести

Цената на пролетната зелка паѓа – струмичките земјоделци на протест

(Oвој напис е објавен на: март 27, 2018)

zelka

Само што почна откупот на пролетната зелка и веќе се јави проблем. Земјоделците се жалат дека за еден ден  цената од 35 паднала на 30  денари. Стравуваат дека ова е најава за повторување на сликата од претходните години кога цените секојдневно паѓаа по неколку денари. Ова  беше повод во селото Муртино   да организираат масовен собир на кој го изразија нивното незадоволство

,, Стартуваше со триесет и пет денари цената, стартува еден ден и другиот ден паѓа триесет и има најави да падне уште, значи треба да падне дваесет и пет како што кажуваат,а можеби  и дваесет .,, вели Славе Најданов – земјоделец

,, Од струмичкиот регион дали има до сега десет камиони излезено. Тек почнуваме со зелката, лани беше почетна цена 45 денари. Сега еве за жал 30, се најавува 25 денари, а се најавува за наредниот понеделник 20, зошто.,, вели Драги Памуков – земјоделец

,, Да го повратат конзорциумот и проблемот ќе биде решен.,, рече Живко Мицев – земјоделец

Проблемите  и барањата  земјоделците му ги пренесоа и раководителот на подрачната едница на министерството за земјоделие во Струмица. Од него  добија ветување дека истите ќе бидат доставени до надлежните, а договорија и формирање на работна група  која ќе оди на средба во владата каде ќе разговараат околу секојдневната осцилација на цените. Доколку не се најде решение најавуваат масовни протести


 

сител

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close