fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

ЧУДО! Во Србија лубеници во декември, тешки околу седум килограми, црвени и слатки како летото да е во полн ек

Зреат малини и јагоди во овоштарниците

Во Србија во декември зреат лубеници. Уште една неверојатна глетка за овој период од годината го затекна  домаќинот Славиша Ристиќ од селото Драча кај Крагуевац. Во неговата градина во првата половина на декември се родиле, ни помалку ни повеќе, туку лубеници.

„Сосема случајно ги видовме додека го чистевме отпадот од градината за да го подготвиме земјиштето за орање, никој не очекуваше да најде лубеница во градината. Бевме затечени. Ова досега не се случило, дури ни постарите не се сеќавам дека некогаш сум се породила лубеници во декември“, изјави Славиша за РИНА.

Текстот е преземен од https://www.blic.rs/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close