fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиСоветиТоп вести

Дали знаете како правилно да ги чувате доматите за да останат свежи што е можно подолго?

Обично го чуваме во фрижидер, но дали знаете кој е најдобриот начин да го одржите свеж што подолго?

Супер здрава храна, омиленото овошје на Македонците, домат, секојдневно се користи во домаќинствата. Од салати кои се освежувачки во лето, до домати полнети со месо, па се до домашни производи и зимски јадења направени од истите.

Секако, важно е секој да го одржува свежо, а во тоа ќе ви помогне правилното складирање. Никој не сака кога скапува и е премногу мек. Обично го чуваме во фрижидер, но дали знаете кој е најдобриот начин да го одржите свеж што подолго?

Кога ќе ги донесете доматите дома, треба да направите едноставен тест за да видите како им оди. Проверете ги доматите дали се зрели – ако вашите домати се зрели, тие треба малку да попуштат при допир. Зрелите домати обично испуштаат и благ мирис, па ако не сте сигурни откако ќе допрете домат, вашето сетило за мирис ќе биде зголемено. Ако е зрел, најдобро е да го искористите што е можно поскоро. Но, ако одлучите да го користите подоцна, ако го чувате во фрижидер ќе го одржите свеж околу две недели.

Ако дома носите домати кои се уште не се зрели, а на места сè уште имаат зеленкаста боја, подобро е да ги оставите на отворено да созреат, бидејќи фрижидерот ќе го прекине овој процес. Патем, доматите всушност можат да издржат и до седум дена надвор од фрижидерот, доколку се чуваат на собна температура и надвор од директна сончева светлина. Со овие совети, ќе влијаете и на прекумерното фрлање храна и ќе заштедите пари.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close