fbpx
ВестиТоп вести

Дебата за законот за земјоделски задруги

Земјоделските задруги предлагаат поголема поддршка за својот развој и опстанок по најавата за укинување на законот за земјоделски задруги и префрлање на одредбите во други закони.

Струмичката задруга „Вегефреш“ предлага унапредување наместо укинување.

Македонската асоцијација на земјоделски задруги смета дека законите и обидите за задругарство во државата не го дале очекуваниот ефект.

Во Струмица денеска се разгледуваа нацртите на новите законски одредби кои би требало да влезат во рамки на законот за земјоделство и рурален развој и законот за кооперативи.


 

telma

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close