вести

ЕУ забранува одгледување на 3 вида ГМО

(Oвој напис е објавен на: март 4, 2017)

eu zabranuva odgleduvanje na 3 vida gmo

Претставниците на 28-те земји членки на ЕУ одбиле да дозволат зачувување на 3 вида генетски модифицирани семиња. Тие сепак не ја потпишале забраната, оставајќи ја одлуката во рацете на Европската комисија, соопштија од Комисијата, пренесуваат агенциите.

Гласањето, организирано од ЕК во техничка комисија, беше прва таква откако стапи во сила нов закон донесен во 2015 година . Таа им овозможува на земјите членки да забранат на целата или на дел од нејзината територија одгледување на ГМО култури.

17 земји (Бугарија, Германија, Кипар, Латвија, Грција, Хрватска, Франција, Австрија, Унгарија, Полска, Холандија, Литванија, Италија, Словенија, Малта, Луксембург и Данска) одлучиле да го отфрлат одгледување на ГМО, како и 4 региони ( Шкотска, Велс, Северна Ирска и Валонија).

Во моментов МОН 810 (MON 810) на гигантот Monsanto е единствениот ГМО одобрен во ЕУ.

Гласањето беше за обновување на лиценцата на пченката на Монсанто, како и за овластување на две нови семиња на модифицирана пченка, развиени од компаниите DuPont и Syngenta.

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close