вести

Финишираат подготовките за новиот англиско-македонски проект „Елисиум“ за земјоделско производство

(Oвој напис е објавен на: март 29, 2018)

ljubco

Унапредување на трговската размена со Велика Британија и инвестиции на англиски компании во македонското земјоделство – ова беа дел од темите на состанок во Лондон, помеѓу македонскиот министер за земјоделство шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и државниот министер за земјоделство, рибарство и храна на Велика Британија , Џорџ Јустис.
На работниот состанок е разгледана и можноста за користење на англиски фондови за развој во областа на земјоделството.

Двајцата министри се договориле двете држави да работат на унапредување на трговската размена со земјоделско-прехранбени производи.

Во рамки на официјалната посета на Лондон, министерот Николовски, имаше средба и со претставници на англиско-македонската корпорација која што е веќе регистрирана во Македонија и преку која што ќе се спроведува проектот „Елисиум“, кој што е од исклучително значаење за македонското земјоделство.

На состанокот се договорени деталите за имплементација на проектот, кој се однесува на трансфер на нови пракси, иновации и технологии од Англија во Македонија, во делот на земјоделското производство, конкретно за пакување и дистрибуција на храна.
Проектот ќе се фокусира на производство на земјоделско-прехранбени производи за да ги задоволи специфичните барања на оние земји во регионот кои се зависни од увоз на храна. Се очекува со овој проект да се воспостават методи кои ќе го зголемат квантитетот и квалитетот на земјоделското производство а воедно ќе се намали користењето на вода, енергија, ѓубрива и пестициди.
Оваа компанија веќе ги разгледува можните локации кои се понудени од македонска страна и на кои би се примениле новите технологии. Проектот се очекува да придонесе за зголемување и усовршување на земјоделското производство.

Министерот Николовски, во склоп на официјалната посета, се сретна и со египетскиот амбасадор во Лондон, Насер Кемал, кој изрази подготвеност да даде поддршка за подобрување на условите за извоз на македонските земјоделско-прехранбени производи во Египет.На состанокот, амбасадорот Кемал, посочи дека се подготвени да помогнат во реализација на барањето на Република Македонија за намалување на царинските давачки за македонските земјоделски производи. При тоа, договорено е наскоро Македонија да ја посети и бизнис делегација од Египет со цел продлабочување на соработката и привлекување на нови инвестиции во областа на земјоделството.
Официјалната работната посета во Лондон, министерот Николовски ја заврши со средба, со извршниот директор на компанијата „Thanet Earth“, која што е најголемиот производител на зеленчук во Обединетото Кралство. Инвестицијата вредна преку 120 милиони фунти, освен импресивниот изглед, нуди и голема ефикасност во земјоделското производство користејќи најнови производствени технологии, а кои што како модел може да се искористат и развиваат во македонското земјоделство.


 

бриф.мк

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close