fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Главен пробем на земјоделците во Росоман е наводнувањето

Трипуновски во Росоман

Остварив средба со земјоделците од Росоман.
Тука главен проблем е наводнувањето, сите се сеќаваме на хаваријата со цевководот Макарија кој дополнително ја влоши и така катастрофалната ситуација со каналите за наводнување, потоа ги слушнав сите оние исти проблеми со доцнењето на субвенциите, лошата распределба на земјоделско земјиште, проблемите со мерката зелена нафта и потешкотиите при аплицирање за ИПАРД фондовите.
Поразговаравме за сите актуелни случувања и ветивме дека ќе бидат превземени конкретни мерки и дека во иднина македонските земјоделци ќе имаат партнер во министерството и Владата, објави Цветан Трипуновски.
Тагови

Слични написи

Back to top button
Close