вести

Го напуштиле луксузот во Лос Анџелес, облекле опинци и дошле во село: Близнаците Марко и Лука се први земјоделци во регионот

(Oвој напис е објавен на: јануари 4, 2018)

zemjodelci1

Близнаците Марко и Лука Максимовиќ можат да застанат рамо до рамо со успешните претприемачи бидејќи заедно со таткото Часлав во селото Божурња, успешно одгледуваат боровинки.

Не е филм, туку животна приказна на Марко и Лука Максимовиќ, 21-годишни близнаци родени во Лос Анџелес.

Марко и Лука иако родени во САД, пред десетина години се вратиле во Србија поради желбата на нивниот татко да пораснат како Срби.

Во Белград завршиле основно училиште, а потоа запишале Земјоделси факултет.

– Кога се запишавме во прво одделение зборувавме многу лошо српски јазик, но брзо се навикнавме и одлично се снајдвоме – вели Лука за Блиц.

 Во селото Божурња, од каде што потекнува нивната мајка, пред неколку години почнале да се занимаваат со самостоен земјоделски бизнис.На своја иницијатива, почнале да размислуваат што најдобро ќе се одгледа во Шумадија, позната по сливите и лозјето.

Дошле до идеја да одгледуваат боровинки, кои во Србија ги нема во голема количина. Велат дека боровинките се овошје на милениумот и дека можат да се употребуваат сушени, свежи како и замрзнати.

– Сфативме дека одгледувањето на боровинки може многу да ни донесе – вели Лука и додава дека за една година приходите растат околу 280%.

Марко и Лука велат дека се задоволни. Работата континуирано напредува, побарувачката расте, тие сметаат дека боровинките се иднина.

– Просечната цена на боровинките е 5 до 6 евра по килограм, а по хектар може да има околу 15 тони – вели Лука, додавајќи дека годишните трошоци не минуваат 15% од вкупната бруто заработка.

Сепак велат дека најсреќни се што покрај стереотипите дека само на Запад може да се успее, своите цели ги оствариле во Србија.


 

сител

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close