fbpx
Вести

Голем интерес за подигање насади со малини

 

golem interes za podiganje nasadi so malini

Огромен интересот во тетовско за подигање насади под малина или како што уште ја викаат црвеното злато кое името го добила по профитабилноста која ја носи. Во близина на село Камењане убавото време се искористи за да се засадат околу 5 декари под малина.

Малината како култура многу малку е застапена во нашето земјоделство а како доста родна култура, барана за извоз со високи откупни цени и лесна за одгледување доста е раширена во соседна Србија , Косово и Босна. Голема предност е што не бара големи површини и што може да се одгледува до 1000 метри надморска висина со единствен услов да има вода до нивата.

 

Тагови

Слични написи

Еден коментар

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close