fbpx
Вести

Грчките земјоделци го затегаат обрачот и ги засилуваат протестите

grcki zemjodelci

Од денес се засилуваат протестите на грчките фармерите со блокади на повеќе места и за подолго време. Досега распоредот за затворање на централниот автопат беше по 2 часа на ден.

„Од денес ќе блокираме без предупредувања“, соопштуваат од штабот на протестантите, пренесоа грчките медиуми.

Границата со Македонија кај Евзони и денеска повторно е затворена. Се подготуваат блокади и на границата со Албанија. Во Солун трет ден во центарот има протести со трактори, блокирано беше и Министерството за Северна Грција. Фармерите бараат средба со премиерот Ципрас, пренесоа уште медиумите. Министерот за аграрната политика Апостолу повторно повика на преговори и дури ги поддржа протестите.

„Земјоделците имаат право, правиме се што можеме во рамките на програмата за стабилизација на земјата“, рече тој.

Затворањето на патишта по 2 часа на ден не ги дало резултати кои ги предвиделе демонстрантите. Затоа тие планираат да го затегнат обрачот по централниот автопат.


 

фактор мк

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close