fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Инвестирањето во вино е поисплатливо од инвестирањето во злато!

За многумина купувањето вино не е баш паметен трошок, бидејќи за кратко време ќе исчезне. Ако е лошо, можеби и после тоа ќе имате главоболка.

Минатата година беше рекордна за инвеститорите во скапи вина, но оваа ги сруши сите минатогодишни рекорди, велат експертите. Цената на најбараните фини вина се зголеми за една петтина, што им донесе поголем принос на оние кои инвестирале паметно во вино отколку инвестирањето во злато, на пример, анализира Пари.мк.

За многумина купувањето вино не е баш паметен трошок, бидејќи за кратко време ќе исчезне. Ако е лошо, можеби и после тоа ќе имате главоболка.

Сепак, оние кои професионално инвестираат во вино немаат причина да имаат главоболка – во 2021 година квалитетното вино донесе поголеми приноси од претходната година, што беше добро и за собирачите. Покрај тоа, тој обезбеди подобар поврат на инвестицијата отколку инвестирањето во злато или Dow Jones.

Така барем вели Индексот за луксузни инвестиции Најт Френк, кој го мери инвестицискиот потенцијал на колекционерските предмети како што се уметнички дела, олдтајмери ​​или вино.

Ниските каматни стапки поттикнуваат алтернативни инвестиции

Тие се согласуваат со оценката за овој индекс на глобалната размена на вино Liv-ex, каде велат дека овој пијалок во 2021 година бил поатрактивен од многу традиционални инвестиции.

На пример, листата што ја следи цената на 100-те најбарани вина забележа раст од 21 отсто, додека за споредба индексот Дау Џонс порасна за 14,4 отсто, а златото падна дури за четири отсто.

Најмногу порасна цената на Champagne Salon 2002 , која речиси се удвои на 13.345 долари, но и цената на Domaine Armand Rousseau, Chambertin Grand Cru 2012 година, која се искачи од 22.820 на 39.630 долари.

Овој раст е уште позначаен ако се има предвид дека се однесува на претходната година, која беше рекорд за инвеститорите во виното.

Аналитичарите велат дека инвестирањето во алтернативни стоки драстично расте поради ниските каматни стапки, поради што голема сума пари се насочува кон се што носи профит. Сепак, ова нема да трае вечно. Затоа многумина од нив се загрижени што ќе биде со овој пазар кога ќе се нормализира економската состојба.https://pari.com.mk/

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close