fbpx
ВестиЕкологијаТоп вести

Италија е првата земја во светот која во училиштата воведува задолжително климатско образование

Италија е првата земја во светот која во училиштата воведува задолжително климатско образование

Државните училишта во Италија наскоро ќе треба да понудат еден час седмично настава за климатско образование.

Овој потез, кој ќе стапи на сила во септември, ја прави Италија прва земја во  светот која воведува задолжително образование за клиата во државните училишта.„И другите школски предмети ќе мора да се одржуваат од  перспектива на одржливост“, изјавиле од италијанското министерство за образование.

Италијанскиот министер за образование Лоренцо Фиорамонти  изјавил дека сака , во италијанскиот образовен систем да ги постави „животната средина и општеството во средиштето на се што се учи во училиштето“, пренесува H-alter.

Извор:Бука

 

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close