fbpx
ВестиСовети

Јаболковиот оцет има една фантастична примена која ќе ви заштеди многу пари

Јаболковиот оцет настанува со ферментација на сокот од јаболки. Највеќе се препорачува природен јаболков оцет, кој не содржи никакви додатоци. Во текот на процесот на ферментација природните шеќери од јаболкото се разложуваат, со помош на бактериите и квасецот. Тоа што прво настанува е алкохолот, а потоа оцетот.


Јаболковиот оцет има многу бенефиции за нашето здравје, но може да се искористи и за разубавување.

Јаболковиот оцет е познат народен лек за многу проблеми, а најпознато е неговото благотворно влијание врз работата на срцето. Но, тој има уште една примена за која можеби не сте знаеле, а која ќе ви обезбеди блескава насмевка.

Избелувањето на забите во стоматолошки ординации не е воопшто евтино, па поради тоа ќе ве израдува информацијата дека тоа можете да го направите сами дома, и тоа со помош на јаболков оцет!

Потребно е една супена лажица од оцетот да ја разредите во чаша вода. Потоа, убаво исплакнете ја устата со течноста (секако, без да голтате), а потоа натопете ја четкичката во неа и убаво истријте ги забите, како што тоа вообичаено го правите.

После првата примена, забите би требало да ви бидат барем за нијанса посветли, а со редовна примена (која не подразбира користење на течноста повеќе од еднаш неделно), ќе ви се исчистат и дамките од кафе и цигари.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close