fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

(Видео)По тутунарите и млекарите на протест, бараат помош од државата

Пелагониските млекопроизводители денеска излегоа на предупредувачки протест револтирани затоа што велат се заборавени од власта, па во изминатата пандемиска година не биле опфатени со ниту една мерка за државна помош. Велат водат битка за опстанок, затоа што откупната цена на млекото со години е иста, а трошоците постојано растат. Се пожалија дека во вакви услови веќе никој не сака да се занимава со сточарство, па сточниот фонд е намален за 60 проценти.

Пелагониските млекопроизводители денеска излегоа на предупредувачки протест револтирани затоа што велат се заборавени од власта, па во изминатата пандемиска година не биле опфатени со ниту една мерка за државна помош. Велат водат битка за опстанок, затоа што откупната цена на млекото со години е иста, а трошоците постојано растат. Се пожалија дека во вакви услови веќе никој не сака да се занимава со сточарство, па сточниот фонд е намален за 60 проценти.https://telma.com.mk/2021/02/20/%D0%BC%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close