fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Колку пари пратиле печалбарите дома

Лани тие забележале пад од дури 24 проценти

Ако во времето пред пандемијата со ковид дознаките од странство биле околу 15 проценти од БДП, лани тие забележале пад од дури 24 проценти. Ова го кажа гувернерката Бежоска која за годинава очекува стабилизација во однос на девизните приливи во земјава. Гувернерката главните причини за падот од 24 проценти го гледа во пандемијата која ги погоди сите економии во светот влијаејќи врз доходот на иселениците и нивниот капацитет за испраќање на дознаки.https://faktor.mk/koronata-gi-namali-doznakite-od-stranstvo-kolku-pari-pratile-pechalbarite-doma

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close