fbpx
ВестиСоветиТоп вести

Летен јоргован, убавина за сите сетила

 

Летниот јоргован е растение кое најчесто може да се види во градините и на терасите. Неговото негување не е задолжително, важно е само да се почитуваат некои основни правила.

Летниот јоргован  станува сè попопуларен и на нашата територија, а ние ви даваме совети за успешно одгледување и одржување на ова растение.

Летниот јоргован (Buddleja davidii) грмоликото растение од семејството струпниковици (Scrophulariaceae). Се нарекува летен јоргован, бидејќи цвета во лето, за разлика од класичните јорговани кои цветаат на почетокот на пролетта.

Изглед и карактеристики

Што се однесува до изгледот на летниот јоргован, доаѓа во разни бои како бела, сина, розова, виолетова, жолта и портокалева. Секоја од овие бои на летниот јоргован дава уникатен и привлечен изглед и не е чудно што може се почесто да се најде во градини.

Оваа полузимзелена украсна грмушка може да расти до три метри, а се карактеризира по сивозелени листови и големи, мирисни цветови. Поради слатките цвеќиња привлекува пеперутки, поради што честопати го нарекуваат и цвет на пеперутките. Разликуваме многу различни видови на летниот јоргован, кој првенствено се разликува според боите на цветовите, листовите и раст.

Садење и залевање јоргована

Одгледувањето на летниот јоргована не е задолжително, најчесто се сади во градини, покрај патеките. Почвата треба да биде добро деренирана и богата со минерали кои се неопходни за раст и развој на млади. Ова растение исто така е познато по тоа што одлично поднесува суша и недостаток на вода, и не мора да се грижите ако некогаш заборавете да го залеете. Во летните месеци растението слободно освежете го со прскање.

Летниот јоргован сака сончеви и места во полусенка, но сепак ќе биде најдобро ќе цвета на силно светло. За бујните цветови задолжително е делумно режење, кое е најдобро да се направи помеѓу ноември и март.

 

Валентина Соколовска

за Зелена берза

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close