вестиСоветиТоп вести

Како да одберете зрела лубеница?

(Oвој напис е објавен на: август 8, 2019)

lubenica

Постојат повеќе начини како да одберете зрела лубеница, но дали секој од нив вистински делува?

Се чини дека колку и да се обидувате, единствен начин да препознаете добра лубеница е да ја пресечете, но постојат и неколку знаци кои ќе ви помогнат во купувањето лубеница без да ја пробате.

Најпрво погледнете го обликот на лубеницата. Секоја лубеница со нерамнини нема да биде добра бидејќи токму овие „џумки“ укажуваат на нередовно наводнување и пресушување на плодот.

Некои луѓе „се крстат“ во звукот на лубеницата. Овој метод и не е така лош, но потребно е искуство. Кога пробувате да пресудите дали е вкусна лубеницата на овој начин вие всушност наслушнувате колку вода има во неа.

Внимавајте на лубениците кои имаат дршка. Лубениците набрани со дршка воопшто не се зрели и премногу рано се собрани. Ваквите лубеници ќе бидат многу зелени и воопшто нема да бидат благи.

Најдобриот начин да изберете зрела лубеница е жолтеникавата дамка која се јавува на кората. Многумина сметаат дека ова е знак дека лубеницата е расипана, но не е. Жолтеникавата боја покажува дека растението губи хлорофил, а тоа укажува дека е зрело и спремно за јадење.


 

кајгана

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close