Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Марин Јованоски од Прилеп ги подготвува леите за новата реколта со тутун

Јованоски годинава го предал тутунот за просечна цена од 192 денари по килограм и плус градобитната  216 денари. 

Откупот на тутун се пролонгира до 31 март, но тутунарите веќе започнаа со подготовките за новата реколта. Еден од нив е прилепчанецот Марин Ристески кој започна со подготовка на леите со расад. -Џабе не седи џабе работи, вели Марин и за Зелена берза открива дека годинава на површина од 1800 м2 произвел 400 кг тутун, за кој добил просечна цена од 192 денари по килограм и плус градобитната  216 денари.

-Лани на истата нив добив 654 кф тутун годинава помалку 250 кг, но мора да се работи, сега почнуваме со расадот за новата реколат, освен тутун друго не знаеме да работиме. Неколку година нанзат расадот го садам од 15 до 20 февруари така и годинава,  вели Марин.

A.Б
Тагови

Слични написи

Back to top button
Close