fbpx
Агро бизнисВкусот на традицијатаМакедонијаТоп вести

Медот нема што не „лечи“, најмногу се јаде во зима

Помага при многу заболувања, вклучувајќи ги и оние од кои страдаат повеќето луѓе.

 

Заедно со багремот, медот од глуварче е еден од најздравите, тој е познат како одличен лек против кашлица, а помага и при разни други болести. Стимулира излачување на течности и токсини од телото, го регулира крвниот притисок, варењето и ја подобрува функцијата на црниот дроб. Медот од глуварче содржи значителни количини на витамини Ц и Б, цинк, флавоноиди, танини и калиум и железо, кои сите заедно имаат одличен ефект врз зголемувањето на имунитетот, кој инаку е ослабен во зима.

Овој мед е исклучително добар за лекување на црниот дроб и прочистување на крвта. Има превентивно влијание врз појавата на астма и бронхитис, а се препорачува да се земаат 2 лажици секое утро на празен стомак. Медот од глуварче се препорачува најмногу на оние кои имаат проблеми со висок холестерол и триглицериди во крвта. Општо земено, од голема помош им помагаат оние кои имаат проблеми со зголемени маснотии или страдаат од замастен црн дроб. Треба да го земаат пушачи, луѓе кои консумираат алкохол подолго време, но и оние кои страдаат од висок крвен притисок. Медот од глуварче помага и при проблеми со уринарниот тракт кои се јавуваат како резултат на инфекции. Го штити здравјето и коските бидејќи е богато со калциум, содржи и антиоксиданти и витамини кои помагаат во развој на коскена маса и го намалуваат ризикот од остеопороза. Килограм мед од глуварче чини околу 350 денари, а можете да го направите сами во пролет кога ова растение цвета.https://nezavisen.mk/med-koj-nema-shto-ne-lechi-najmnogu-se-jade-vo-zima/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close