вести

Месото кое без царина било увезено од Канада и Бразил е безбедно за јадење

(Oвој напис е објавен на: март 27, 2018)

meso

Увезеното месо од Канада и Бразил е безбедно за употреба тврдат од АХВ. Откако во јавноста излегоа информации дека скопска фирма увезла 50 шлепери месо кои без царинење завршиле на пазарот. Од Агенцијата велат  дека со ова е нанесена  финансиска штета на буџетот. Но сепак пратките замрзнато говедско и свинско месо ги поминале сите контроли за квалитет, и нема опасност по здравјето на граѓаните.

Од Царинската управа потврдуваат дека се води истрага и не откриваат за колку е оштетен буџетот. Ниту пак кажуваат како дозволиле фирмата да внесе 1200 тони месо без да ги подмири царинските давачки. Според проценките на АХВ пак станува збор за околу милион евра заостанати обврски.

Ве информираме дека Царинска управа  во соработка со Финансиска полиција води предистражни постапки и по утврдувањето на сите потребни факти и комплетирање на документацијата  ќе поднесе соодветни пријави.

Во интерес на истрагата во овој момент не сме во можност да дадеме било какви други информации.

И од финансова полиција велат дека повеќе детали не можат да се откријат во интерес на истрагата.


 

сител

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close