вестиДвор и градинаСовети

Модели за овошје и зеленчук

(Oвој напис е објавен на: ноември 14, 2018)

modeli

Компанијата Exotic King од Бистра во близина на Запрешиќ претстави интересни модели на срца и ѕвезди за дизајнирање на овошје и зеленчук во одгледувањето наречено “Со срце и ѕвезда“.

Се изработуваат интересни модели на срца и ѕвезди за дизајнирање на овошје и зеленчук во одгледувањето наречено “Со срце и ѕвезда”.
Иновативниот дизајн на моделот ви овозможува да ги произведувате плодовите од краставици, домати, тиквички, лимони, јаболка, мандарина, круши, портокали, смокви и многу други плодови. Моделите се достапни во различни големини, 8 см за мали плодови, 20 см за средно овошје, 30 см за многу долго овошје, и други должини се исто така достапни на барање. Моделите, т.е. калапи, се направени од квалитетна, долготрајна пластика која може да биде во контакт со храна, производот е заштитен со UV заштита, а целиот систем за ракување е едноставен, брз и ефикасен. Моделите се за повторна употреба и можат да се користат многу долго. Моделите можат да се користат на различни видови краставици многу успешно. Сигурно не можеш да направиш грешка. Срциња и ѕвезди никогаш не е премногу. Квалитетот на краставицата, израснат во моделот е загарантиран. Органолептичките тестови извршени во Фондацијата ЕУ ја потврдуваат добрата конзистенција и долгата свежина на краставицата која  расте во моделите. Exotic King ги комерцијализира ѕвездите и срцата во форма на краставици и планира да испорача 120.000 такви краставици за гастрономски, декоративни и угостителски потреби. Тие исто така ги тестираа најдобрите тиквички за да ја направат ѕвездата и срцето да се комерцијално достапни. Exotic King ги тестираше најдобрите видови. Лиметата и лимонот-се мали плодови кои даваат одлични резултати со моделите. Можни се различни декорации за  јадења и пијалоци, границата е само имагинацијата. И многу други видови овошје се погодни за употреба на овие модели. Бидете храбри и пробајте го тоа!
Како да се користи:

Чекор 1. Затворете го калапот од едната страна со притискање кон другата страна.

Чекор 2. Изберете мало плод на растението и ставете калап на него, така што целиот плод е во калапот. Користете жица за да го закачите калапот за растението.

Чекор 3. Нека расте овошјето.

Чекор 4. Кога краставицата ќе го добие обликот на  калапот, отворете го калапот и отсечете ја рачката. Отворете го калапот до крај и извадете го плодот само од едната страна.

 

Валентина Соколовска

за Зелена берза

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close