fbpx
ВестиВиноВкусот на традицијатаРурален туризамРурална Жена

Наједноставното тесто за пица

Тестото е толку меко и речиси без месење, што може и дете да го направи.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:  500 г брашно, 250 мл вода, 70 мл масло, 15 г свеж квасец (3-4 г сув), 1 лажичка шеќер, 1 лажичка сол

Во подлабок сад ставете топла вода и во неа издробете го квасецот, потоа додадете шеќер и убаво промешајте за да се растопи. Додадете половина од брашното и речиси целото масло, оставете малку да се впие маслото, па кога ќе се додадете и солта, добро промешајте со лажица.

Како постепено го додавате остатокот од брашното, така продолжување со мешање. Кога тестото повеќе не може да се меша со лажица, лесно замесете го со рака, колку да му дадете облик.https://nmd.mk/najednostavnoto-testo-za-pitsa-tolku-meko-i-rechisi-bez-mesene-shto-mozhe-i-dete-da-go-napravi/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close