fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Наскоро со ребалансот на Буџетот ќе бидат исплатени и субвенциите за 2021 година, пишува Николовски на Фејсбук

Николовски-Во април исплативме 112 милиони денари субвенции на 5.664 млекопроизводители.

Оваа година за прв пат воведовме дополнителна субвенција за квалитет на млеко. Воведовме и интервентна субвенција во износ од 5,5 денари за кравјо млеко произведено и предадено во преработувачки капацитети.
Во април исплативме 112 милиони денари субвенции на 5.664 млекопроизводители. Наскоро со ребалансот на Буџетот ќе бидат исплатени и субвенциите за 2021 година.
Дополнително, 2022 година е година на историски највисока набавка на високопедигрирани грла добиток со висок генетски потенцијал. Ова е голем успех за сите нас, сточниот фонд ќе се обнови со високомлечни раси.
Со тоа ќе имаме зголемено производство на млеко. А токму тоа е целта!, објави министерот Николовски на Фејсбук.
Тагови

Слични написи

Back to top button
Close