fbpx
Вести

Некои земји го ограничија увозот на пилешко месо од Германија поради птичјиот грип

 

nekoi zemji go ogranichija uvozot na pileshko meso od germanija poradi ptichjiot grip

Неколку земји го ограничија увозот на пилешко месо од Германија, откако беше откриен опасен вирус на птичји грип.

– Јапонија, Јужна Кореја, Хонгконг, Босна и Херцеговина и Јужна Африка наложија рестрикции за увозот на германски птици и птичји производи, се наведува во соопштението на Владата на германската провинција Мекленбург-Западна Померанија.

Осум европски држави и Израел открија во последната недела жаришта на силно заразени со вирусот Х5Н8 на птичји грип и некои од нив наредија живината на фармите да се држат затворени, со цел да се избегне ширењето на вирусот.

Засега претежно се заразени диви птици, но Германија, Унгарија и Австрија инфирмираа и за случаи во фарми со домашни птици, каде е наложени сите птици да бидат умртвени.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close