fbpx
ВестиВкусот на традицијатаСовети

Никогаш не земајте витамин Д наутро

Витамин Д треба да се земаат 2.000 единици на ден, попладне, а не наутро. Витамин Д, исто така, има антиинфламаторно дејство, но наутро лачи најмногу кортикостероиди. Не треба да се борите со кортикостероиди, тие се посилни.”

Добро познат српски лекар издаде големо предупредување
за важноста на витамините за кои никогаш не се зборувало ниту се размислувало толку многу колку во времето на короната. Србите толку многу ги „нападнале“ додатоците што е сè потешко да се најдат во аптеките. Но она што многумина не го знаат е дека витаминот Д не треба да се зема наутро.

Кога и колку треба овој витамин, откри гастроентерологот д-р Дино Тарабар во емисијата РТС Ординија.

“Витамин Д треба да се земаат 2.000 единици на ден, попладне, а не наутро. Витамин Д, исто така, има антиинфламаторно дејство, но наутро лачи најмногу кортикостероиди. Не треба да се борите со кортикостероиди, тие се посилни.”

Лекарот објасни и кои други витамини треба да се пијат.

“Цинкот е потребен, има сличен ефект. Сега имате препарати кои се даваат за зајакнување на цревната лигавица, заедно со витамин Д и цинк. Значи, цинк, витамин Д, магнезиум, селен, се задолжителни, во повисоки дози, 5-6000 милиграми. Јас додека се опоравував од корона добив 30-40 грама витамин Ц интравенски. Овие се огромни дози, тие исто така имаат терапевтски ефект кај малигни заболувања. Како превентива може еден до два грама витамин Ц.“

извор: https://vocentar.com/

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close