fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Нови цени на горивата-Од денеска бензините поевтинија по половина денар

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото не се смени, па еден литар дизел гориво и понатаму чини 66.50 денари.

Од денеска бензините поевтинија по половина денар. Во согласност со методологијата која се користи за пресметка на цените на горивата, од денеска малопродажните цени се намалија во просек за 0.27%.

Според новата одлука, ова се цените на бензините:

Еден литар 95-октански бензин чини 74.50 денари, додека еден литар 98-октански бензин чини 76.50 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото не се смени, па еден литар дизел гориво и понатаму чини 66.50 денари.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС изнесува 41,543 ден/кг, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 65,50 ден/лит.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close