fbpx
ВестиТоп вести

Ново жариште на африканска свинска чума во Бугарија

Бугарската агенција за безбедност на храната (БАБХ) откри ново жариште на африканска свинска чума на индустриска фарма во селото Попина, општина Ситово во областа Силистра.

Позитивните примероци денеска се лабораториски потврдени од страна на Националната референтна лабораторија при Националниот научноистражувачки институт за ветерина

На фармата се одгледуваат 17.000 животни.

Ова е четврти потврден случај на болеста на индустриска фарма и прв во областа.


 

24info.mk

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close