fbpx
Вести

Опасноста од подзаборавената болест Птичји грип се врати на голема врата

opasnosta od podzaboravenata bolest ptichji grip se vrati na golema vrata

Повторно се вклучи црвеното светло за таканаречениот Птичји грип. Првите случаи веќе се регистрирани во неколку европски и во земјите од регионот, и тоа во Хрватска, Унгарија, Германија, Данска, Холандија, како и во други држави. Иако како што уверуваат надлежните во Македонија болеста не е присутна, институциите го подигнуваат нивото на внимателност.

Имено Агенцијата за храна и ветеринарство испрати допис до ветеринарните друштва со кој им наложува веднаш да пријават евентуална зголемена смртност на живината, или ако забележат угинати птици преселници, што е клучен фактор за побрзо сузбивање на болеста. Од Агенцијата велат дека ги информирале одгледувачите на живина кои превентивни мерки е неопходно да ги преземат, со цел полесно да ја препознаат болеста, но во исто време и да го намалат ризикот од евентуална појава или ширење на Птичјиот грип во јатата.

 

 

Тагови

Слични написи

2 Comments

  1. Rastreador de celular – Aplicativo de rastreamento oculto que registra localização, SMS, áudio de chamadas, WhatsApp, Facebook, foto, câmera, atividade de internet. Melhor para controle dos pais e monitoramento de funcionários. Rastrear Telefone Celular Grátis – Programa de Monitoramento Online.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Close