fbpx
Вести

Откупени 80 % од тутунот

otkupeni 80 procenti od tutunot

Над осумдесет проценти или 12 милиони килограми тутун се веќе откупени, информираа од Државниот инспекторат за земјоделство.

Просечната цена изнесува 191 денар за еден килограм тутун. Надлежните велат дека една од десетте компании кои беа задолжени за годинешниот откуп на тутун не ги исполнува условите и ќе биде избришана од регистарот. Финансиската гаранција е причината што компанијата нема да може да го откупува тутунот.

Годинава се очекува да бидат откупени околу 20 милиони килограми тутун, родот е со висок квалитет, задоволни се и тутунопроизводителите, но и откупните центри.

 

Тагови

Слични написи

2 Comments

  1. Como faço para saber com quem meu marido ou esposa está conversando no WhatsApp, então você já está procurando a melhor solução. Escolher um telefone é muito mais fácil do que você imagina. A primeira coisa a fazer para instalar um aplicativo espião em seu telefone é obter o telefone de destino.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Close